Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Neoprávněné nevyplacení části mzdy
Otázka
Dobrý den, ráda bych se zeptala: Zaměstnavatel mi při vyplácení mzdy po návratu z MD uplatnil slevu na dani - poslal mi i prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob(nastupovala jsem koncem měsíce zpět do zaměstnání). Já mu ale mezitím oznámila, že uplatňovat slevu u jeho firmy nebudu - chci si daňové přiznání zpracovávat sama. Ten mi proto celé daňové zvýhodnění za předcházející měsíc (asi 700.-) bez mého souhlasu ztrhl z další výplaty. S tím, že se mě celá věc vlastně netýká (že se jedná o záležitost mezi ním a finančním úřadem). Měl na to právo? Nebo mně vlastně nevyplatil celou mzdu? Jsem z celé věci docela zklamaná a ráda bych věděla, jak je to po právní stránce. Předem děkuji za odpvěď.
Odpověď
Dobrý den,
pokud zaměstnavatel poskytl zaměstnanci vyšší daňové zvýhodnění, než měl (a je jedno, zda pochybil zaměstnavatel nebo zaměstnanec), pak podle § 38i odst. 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, může zaměstnavatel coby plátce daně dodatečně srazit dlužnou částku na daňovém zvýhodnění. Časově je dán limit do 12 měsíců od poskytnutí neoprávněného daňového zvýhodnění, nejpozději do 31. března následujícího kalendářního roku.
Podle výše uvedeného ustanovení zákona o daních z příjmů postupoval Váš zaměstnavatel správně, o nevyplacenou část mzdy tedy nejde, pokud správně chápeme, že dotčených 700 Kč odpovídá dříve neoprávněně (vzhledem k nepodepsání prohlášení) poskytnutému daňovému zvýhodnění.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou