Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Zaměstnaná i rodička?
Otázka
Dobrý den, chci se zeptat, jestli je má představa reálná - nyní jsem v 6.tt (porod srpen 2014) a mám smlouvu u zaměstnavatele na dobu určitou do konce května 2015. Jelikož se jedná o administrativní práci, kterou lze vykonávat i z domu, chtěla bych až do posledního dne před porodem pracovat a do práce bych se ráda zase vrátila po šestinedělí, na tuto dobu 6 týdnů bych si nechala napsat neschopenku a po této době by na mateřskou šel přítel a pobíral by rodičovský příspěvek (já nemám na PPM nárok). Je tedy možné, aby má smlouva stále platila a já byla stále zaměstnaná, i když budu rodit a poté 6 týdnu na nemocenské?
Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
pracovně-právní poměr založený pracovní smlouvou na dobu určitou trvá i po dobu, kdy je zaměstnankyně (a koneckonců kterýkoli zaměstnanec) uznána dočasně práce neschopnou i pokud čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou. Zaměstnavatel je po tuto dobu povinen poskytnout pracovní volno, pracovní poměr se neruší. Po dobu Vaší pracovní neschopnosti v souvislosti s porodem budete tedy dále zaměstnána, pracovní smlouva bude dále platit - akorát v danou dobu nebudete odvádět práci a nebude Vám náležet mzda.
Vámi zamýšlené řešení situace není po právní stránce přípustné co do Vašeho plánu pracovat až do dne porodu - ze zákona platí, že musíte být považována za práce neschopnou (zaměstnavatel Vám nesmí přidělovat práci) od počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu - lékař Vás může,pokud by to zdravotní stav vyžadoval,samozřejmě uznat práce neschopnou i dříve. Ukončit pracovní neschopnost pak lze nejdříve uplynutím 6 týdnů po porodu. Jinak řečeno - pokud bychom předpokládali, že budete rodit v termínu, musela byste být v pracovní neschopnosti celkem 12 týdnů.
Po uplynutí šestinedělí pak může, jak správně uvádíte, na základě dohody převzít péči o dítě otec a na základě toho si požádat o PPM, rodičovský příspěvek pak může pobírat kterýkoliv z Vás, v současnosti je jedno zda-li žadatel o dávku dokládá nárok na určení výše rodičovského příspěvku vlastním nárokem na PPM, nemocenskou v souvislosti s porodem, nebo nárokem na PPM otce dítěte. Více informací k PPM naleznete na http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky_prisp.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková a Ondřej Načeradský
za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou