Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Prace popri rodicovske
Otázka
Dobry den,
chcem sa opytat, ako to funguje so zamestnanim pri rodicovskej dovolenke. Mozem sa, ked poberam rodicovsky prispevok zamestnat v nejakom zamestnani na plny pracovny uvazok 8 hodin? A aku zmluvu v takom pripade mozem mat?
Dakujem za odpoved.
Odpověď
Dobrý den,
čerpání rodičovské dovolené v zaměstnání A nijak neovlivňuje možnost sjednat a vykonávat zaměstnání B, akorát je třeba dát pozor na případnou "zakázanou konkurenci", ale to není specifikem rodičovské dovolené a platí i když rodičovskou dovolenou nečerpáte (bez souhlasu zaměstnavatele nesmíte konat práci pro zaměstnavatele se stejným předmětem činnosti, či tuto činnost vykonávat jako OSVČ).
Předpokládám, že je Vám jasné, že je třeba sladit zaměstnání v tom smyslu, že po skončení rodičovské dovolené musíte být buď schopná vykonávat obě zaměstnání současně, či některé z nich včas ukončit. Promyslet je třeba např. i situaci, kdyby mělo dojít ke skončení "hlavního" zaměstnání a Vy jste chtěla následně pobírat podporu v nezaměstnanosti (při špatném načasování se může stát, že se podpora vypočítá jen z "vedlejšího" zaměstnání, či dokonce vůbec nebude možné podporu počítat z výdělku v zaměstnání), ale předpokládám, že kdyby se k něčemu takovému schylovalo, tak v případě potřeby včas opět vyhledáte odbornou radu.
Pokud se na Váš dotaz podíváme nikoliv z hlediska čerpání rodičovské dovolené, ale z hlediska čerpání rodičovského příspěvku, tak zde si je třeba uvědomit, že jde o dvě zcela samostatné věci. Podmínky pro čerpání rodičovského příspěvku mohou být splněny i když rodičovská dovolená není čerpána a naopak z čerpání rodičovské dovolené nelze dovozovat, že bude nárok na čerpání rodičovského příspěvku.
V principu v současnosti neexistují žádné limity na rozsah výdělečné činnosti vykonávané souběžně s pobíráním rodičovského příspěvku. Pokud jsou splněny ostatní podmínky, v principu nikdo nevylučuje, aby rodič pracoval 12 hodin denně, 7 dní v týdnu a vydělával si horentní sumy (jinak řečeno, v určitých situacích může být rodičovský příspěvek chápán jako příspěvek na chůvu...).
Z hlediska podmínek pro pobírání rodičovského příspěvku koliduje výdělečná činnost nejčastěji s podmínkou řádné osobní péče o dítě. Zde je třeba vysvětlit, že řádná osobní péče neznamená, že byste musela pečovat o dítě 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu. V první řadě zákon počítá s tím, že péči o dítě lze zajistit osobní péčí jiné zletilé osoby - např. tak nic nebrání Vaší výdělečné činnosti, pokud v době Vaší nepřítomnosti pohlídá dítě, partner, prarodiče, sousedka atd. Dále v současnosti jsou ve srovnání s minulostí i poměrně volnější limity na množství "kolektivní péče" (jesle, školka a podobná zařízení), která může být dítěti poskytována bez toho, aby rodič ztratil nárok na rodičovský příspěvek.
Do dvou let věku může dítě v kalendářním měsíci čerpat péči v takovémto zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin (neřeším zvláštní limity pro případy, kdy např. dítě potřebuje zvláštní péči v zařízení pro děti zrakově postižené atd.). Od dvou let se již v současnosti rozsah kolektivní péče nezkoumá.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.