Otázka

Dotaz ze dne 7. 3. 2014 17:29.

Otázka

Dobrý den, Byl jsem na rodičovské dovolené s dcerou, které bylo 23.03.2013 tři roky. U svého zaměstnavatele (zaměstnání na dobu neurčitou, plný úvazek) mám zažádáno o rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte (u rodič. příspěvku také zvolena varianta na 3 roky). Jelikož dcera ne bude přijata do mateřské školy, budu muset o ni stále celodenně pečovat i poté, kdy dosáhne věku 4 let,

Zaměstnavatel mi vyhovel a poskytnout neplacené volno na dobu 2 let.Otazka :mužů ja vykonovat u svého zaměstnavatela tu samou práci ,ale na smlouvu o umněleckem hostování (sólista baletu)a mít zároveň neplacené volno a tervalou smlouvu.

Odpověď

Dobrý den,

v takovýchto případech je vždy vhodné v první řadě zauvažovat nad tím, jestli zamýšlený vztah mezi Vámi a "zaměstnavatelem" bude splňovat znaky tzv. závislé práce dle zákoníku práce (dle § 2 Závislou prací je práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně). Pokud by se totiž dospělo k tomu, že jde svým charakterem o závislou práci, tak v principu není dovoleno ji vykonávat v jiném než pracovněprávním vztahu dle zákoníku práce (pracovní poměr, dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti).

Obecně platí, že není podstatný název smlouvy, ale její obsah a to jak "realita" odpovídá v textu smlouvy deklarovanému obsahu (pokud kontrola zjistí, že fakticky jde o závislou práci, nezajímá je, že podle obsahu smlouvy o závislou práci jít nemělo).

Pokud by se mělo jednat o pracovněprávní vztah, pak je nutné vzít v úvahu ustanovení § 34b Zákoníku práce, který stanoví, že "zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny". Smyslem tohoto ustanovení je chránit zaměstnance při pracích přesčas (často se zaměstnavatelé vyhýbali proplacení práce přesčas, kdy náleží příplatek k základní mzdě, právě uzavřením DPP nebo DPČ na činnosti, které byly vykonávány v době přesčas), při plánování směn a co do nároku na přestávky v práci (pokud je stanoven nějaký limit pracovní doby, nemůže být možné ho "jen tak obejít", že po skončení maximální přípustné pracovní doby bude zaměstnanec dalších X hodin pokračovat v práci na základě DPČ, nebo že se povinná přestávka v práci vyplní prací na DPP).

Ve Vašem případě sice o takové situace uzavírání další smlouvy za účelem obcházení zákona nejde, ale lze se důvodně obávat, že by v případě kontroly nastal problém s tím, že byste se zaměstnavatelem argumentovali tím, že sice porušujete zákaz kumulace více pracovněprávních vztahů na stejnou činnost, ale že by to nemělo vadit, jelikož "šetříte smyslu zákona".

Z hlediska řádné úpravy výkonu práce by tudíž bylo vhodnější případně dle potřeby dočasně přerušit pracovní volno, respektive nikdo nebrání tomu, abyste si místo neplaceného volna sjednali, že se na dočasnou dobu zkracuje Váš pracovní úvazek, takže např. budete další dva roky pracovat jen 10 hodin měsíčně.

Pokud by bylo možné vymezit práci tak, aby se nekryla s Vaší pracovní smlouvou, nepředstavuje výkon jiné práce pro zaměstnavatele u kterého čerpáte neplacené volno problém. Stejně tak není problém, pokud by se ve výše uvedeném smyslu došlo k tomu, že nejde o závislou práci, takže bude uzavřena smlouva o uměleckém hostování coby smlouva o Vaší samostatné výdělečné činnosti.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková a Ondřej Načeradský

za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším