Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
daňové přiznání povinnost
Otázka
Dobrý den, nejsem si jistá s povinností podání daňového přiznání za rok 2013. V březnu jsem byla ještě student a dovršila jsem 26 let, pracovala jsem tento měsíc na DPP a měla podepsanou slevu na poplatníka, vydělala jsem si 300 Kč. Od dubna do června jsem pracovala na DPČ, měla jsem podepsanou slevu na poplatníka a jednou překročila hranici 2500 Kč, tudíž jsem si doplácela zdrav. a soc. pojištění přes zaměstnavatele. Od července do září jsem pracovala na DPP, vydělala jsem si do 5000 Kč měsíčně a měla podepsanou slevu na poplatníka. A nakonec od října do prosince jsem pracovala na DPČ, měla podepsanou slevu na poplatníka a nepřekročila hranici 2 500 Kč za měsíc. Celkově jsem si vydělala více než 15000 za rok.
V průběhu celého roku jsem také dostala příležitostnou odměnu od několika dotazníkových portálů, která ale celkově nepřekročila 6000 Kč. Prosím o radu. Předpokládám, že povinnost podání daňového přiznání mi nevzniká, ovšem po přečtení pár článků na internetu jsem na pochybách.
A ještě změnilo by se něco, kdyby mi účetní v červenci u DPP při výdělku 3516 Kč započítala zálohu na daň 540 Kč a neuplatnila slevu na poplatníka, i když jsem měla podepsané růžové prohlášení? (stojí to na výplatní pásce). Zbylé dva měsíce již je sleva na poplatníka započítána a žádná záloha na daň není stržena.
Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
jedna věc je povinnost podat daňové přiznání, druhou pak možnost podat daňové přiznání, pokud si člověk spočítá, že se mu to z hlediska daní vyplatí, jelikož mu vznikne daňový přeplatek.
Z hlediska daní je vždy vhodné na prvním místě roztřídit příjmy.
Uváděné DPP a DPČ představují tzv. příjmy ze závislé činnosti.
Otázkou je, jaký charakter má zmiňovaná "příležitostná odměna" od několika dotazníkových portálů. Pokud by se sjednalo, že vyplnění dotazníku probíhá podle DPP, opět jde o příjem ze závislé činnosti, spíše bych však předpokládal, že "portál" odměnu jako DPP neřeší. Následně je ovšem otázka, kam tento příjem klasifikovat - zpravidla lidé řadí takovéto příjmy pod tzv. ostatní příjmy z příležitostných činností dle ust. § 10 odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů. Tato klasifikace je totiž z jejich pohledu "zajímavá" v tom, že takovéto příležitostné příjmy jsou do stanovené souhrnné výše osvobozeny od daně (pro rok 2013 šlo o 20 000 Kč).
To ovšem ještě neznamená, že je takové zařazení vždy správné. Podle zákona má jít o příležitostné příjmy a činnost by neměla začít splňovat definici samostatné výdělečné činnosti. Pokud člověk "náhodou" narazí na nějaký dotazník a dostane za jeho vyplnění odměnu, není s klasifikací do příležitostných příjmů problém, kdyby však člověk opakovaně či soustavně vyhledával takovýto příjem, tak již o příležitostném příjmu nelze mluvit a správně by měl být příjem klasifikován jako příjem ze samostatné výdělečné činnosti. Docela pěkně o této problematice pojednávají např. na: http://www.ipodnikatel.cz/Dane-v-podnikani/prilezitostne-prijmy-vs-podnikani.html.
Budeme-li nicméně dále předpokládat, že šlo skutečně o příležitostný příjem, tak jsme v situaci, kdy máte za rok 2013:
- příjem ze závislé činnosti, - ostatní příjem splňující podmínky pro osvobození od daně.
Povinnost podat daňové přiznání má v zásadě každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.
Již jsme řešili, že (pokud předpokládáme splnění podmínky příležitostného příjmu) by příjem z dotazníků mohl být osvobozen.
Dále se je třeba zastavit u příjmů ze závislé činnosti co do toho, zda nejsou splněny podmínky pro vybírání daně srážkou.
Podle ustanovení § 6 odst. 4 příjmy z DPP či DPČ (bavíme se o roce 2013, úprava pro rok 2014 je již poněkud jiná) nepřesahující 5 000 Kč měsíčně se daní srážkovou daní, pakliže zaměstnanec nepodepsal prohlášení k dani ("růžový formulář"). Pokud správně čtu, tak na všechny příjmy jste měla podepsané prohlášení k dani, takže se u Vás neuplatnila srážková daň.
Při celkovém příjmu nad 15 000 Kč (pokud tedy předpokládám, že tento limit byl překročen, i když 6 000 za dotazníky řadíme do ostatních příjmů) byste tudíž podle výše citovaného ustanovení měla povinnost podat daňové přiznání, ale ve skutečnosti musíme "číst dále", jelikož zákon stanoví pro praxi zcela zásadní výjimku z povinnosti podávat daňové přiznání, díky kterému většina "jednopříjmových" zaměstnanců nemusí v principu své daňové povinnosti řešit a vystačí si případně s vyúčtováním záloh prostřednictvím zaměstnavatele.
Dle ustanovení § 38g odst. 2 zákona o daních z příjmů nemusí daňové přiznání podávat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců daně, pokud u všech podepsal prohlášení k dani a nemá jiné příjmy vyšší než 6 000 Kč. Opět se zde nepřihlíží k příjmům které podléhají osvobození či jsou řešeny srážkově. Pro zjednodušení zde neřeším zvláštní režimy a výjimky o kterých zřejmě u Vás není důvod uvažovat (např. postup v případě uplatnění slevy na manžela).
Můžeme-li vycházet z toho, že jste tyto podmínky splnila, nemáte povinnost daňové přiznání podávat.
Na druhou stranu je otázkou, zda-li se nerozhodnete přiznání podat proto, abyste plně uplatnila slevy na dani, na které máte nárok.
Pokud byste za celý rok neodvedla žádné zálohy, nemohla byste v principu dosáhnout lepšího než takovéhoto "nulového" zdanění, pokud tedy neřeším daňové bonusy na děti (kde člověk nejen že nemusí platit daně, ale naopak ho ještě vyplácí stát).
Netuším, proč Vám účetní v červenci neuplatnila slevu na poplatníka, vzhledem k částkám i znění pásky zřejmě nešlo o případ, kdy by přehlédla skutečnost, že máte podepsané prohlášení k dani (to by u příjmu do 5 000 Kč postupovala přes srážkovou daň). Nepochybně by neuškodilo obrátit se na dotčenou mzdovou účetní s dotazem, proč nedošlo k uplatnění slevy, nicméně se obávám, že vzhledem k tomu, jak nás tlačí čas, zřejmě již není mnoho prostoru pro diskuze.
Nejsme daňoví specialisté, takže Vám neposoudím, jestli v této fázi má ještě zaměstnavatel možnost jak sám záležitost opravit, nicméně pokud se Vám nepodaří s jistotou zjistit, že bude možné dodatečně tyto prostředky získat zpět jinou cestou a nechcete o tyto prostředky přijít, lze doporučit podat "dobrovolně" daňové přiznání - vzhledem k nevyčerpání roční slevy na poplatníka se dle všeho z odvedené zálohy stane přeplatek, který Vám bude následně vrácen.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.