rodičovská dovolená a práce na plný úvazek u jiného zaměstnavatele, podpora v případě ukončení prac. poměru?

Dotaz ze dne 13. 5. 2014 17:49.

Otázka

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a u toho vykonávám práci u jiného zaměstnavatele na plný pracovní poměr. V tuto chvíli se však rozvádím a do teď mi dítě hlídal partner ve dnech, kdy jsem pracovala. Nyní to již nepůjde a budu nucena pracovní poměr ukončit. Chci se zeptat, zda dostanu podporu z úřadu práce při ukončení pracovního poměru, v jaké výši a po jakou dobu. Na rodičovské dovolené jsem od ledna 2014 a taktéž od tohoto měsíce pracuji na plný úvazek pro jiného zaměstnavatele. Děkuji za informaci.Poprosím zaslat odpověď na můj e-mail.

Odpověď

Dobrý den,

z Vámi zaslaných informací si dovoluji dovozovat, že máte v plánu ukončit pracovní poměr ve kterém aktuálně pracujete, zároveň však máte v plánu dál čerpat rodičovskou dovolenou u Vašeho původního zaměstnavatele (nebo-li nedojde k ukončení původního pracovního poměru).

Pokud by tomu tak opravdu bylo, tak se obávám, že zaevidovat na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání a zároveň požádat o podporu v nezaměstnanosti nebude možné. Důvod nalezneme v § 25 odst. 1, písm. a) zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Z jeho znění totiž vyplývá, že: "Uchazečem o zaměstnání může být, pokud tento zákon dále nestanoví jinak, pouze fyzická osoba, která má na území České republiky bydliště a která není a) v pracovně právním vztahu...".

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že zachování původního pracovního vztahu (ze kterého čerpáte rodičovskou dovolenou), je překážkou evidence na úřadu práce a tudíž i přiznání podpory.

Něco jiného by samozřejmě bylo, pokud byste pod "čerpáním rodičovské dovolené" rozuměla pobírání rodičovského příspěvku, nicméně původní pracovní poměr by již neběžel. V takovém případě byste po ukončení aktuálního pracovního poměru neměla žádný pracovní poměr a tudíž byste se mohla registrovat na úřadu práce a požádat o podporu v nezaměstnanosti. Pro přiznání podpory je třeba mít v posledních dvou letech z výdělečné činnosti minimálně 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění, započítat jako náhradní dobu zaměstnání lze i péči o dítě do čtyř let, ale pokud nemá žadatel dostatek "plnocenné" doby důchodového pojištění, musí si následně dávat pozor, jakou činnost vykonává před registrací na úřadu práce - může totiž dojít k tomu, že dostane nižší podporu, jelikož poslední činností nebude výdělečná činnost, ale péče o dítě.

Pokud vznikne nárok na "normální" podporu v nezaměstnanosti, přiznává se u osob do 50 let v rozsahu pěti měsíců, přičemž první dva měsíce se vyplácí 65 % průměrné čisté mzdy, třetí a čtvrtý měsíc 50 % a pátý měsíc 45 %. Výše podpory je zároveň limitována částkou 14 157 Kč (při průměrné čisté mzdě 100 000 Kč by tudíž člověk nedostal 65 000 Kč, ale právě 14 157 Kč). Pokud případně dochází ke skončení dvou pracovních poměrů, je vhodné, aby skončily ke stejnému dni - následně se počítá podporu ze součtu příjmů.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová a Ondřej Načeradský

Občanská poradna o. s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším