Co dělat, když zaměstnavatel nekomunikuje?

Dotaz ze dne 22. 5. 2014 14:35.

Otázka

Dobrý den,

ke dni 4.7.2014 mi končí RD a měla bych k tomuto datu nastoupit zpět do práce (pracovní poměr na dobu neurčitou. Zaměstnavateli (na personální oddělení) jsem zaslala doporučený dopis s doručenkou se žádostí o návrat do práce po RD k tomuto datu. Zaměstnavatel se k tomu ale nijak nevyjádřil, nijak mě nekontaktoval. Do firmy se dovolat také nelze. Firma ale na dané adrese funguje, ostatní zaměstnanci do práce normálně chodí. Co mám dál dělat? Je možné, že toho 4.7. nastoupím do práce, ale nedostanu se dál než na recepci a nikdo se mnou nebude chtít mluvit. Jak potom postupovat dále?

Za odpověď předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

neuvádíte, kdy jste zmiňovaný dopis zaměstnavateli odesílala. Je klidně možné, že se Vám zaměstnavatel doposud neozval proto, že z jeho pohledu není řešení Vašeho návratu zatím "na pořadu dne" a třeba ještě ani nemusí mít jasnou představu, jaká situace bude k 4.7.

Zpravidla doporučujeme připomenout se zaměstnavateli cca měsíc před plánovaným návratem do zaměstnání, přičemž pokud zaměstnavatel dále nereaguje, lze samozřejmě zaslat druhý dopis (např. dva týdny před nástupem), ve kterém ho informujete, že jste zatím neobdržela žádné jiné pokyny a tudíž předpokládáte, že se předmětného dne máte dostavit na své bývalé pracoviště ve Vám naposledy stanovené pracovní době.

Někdy se stává, že až v okamžiku příchodu na pracoviště zaměstnanec zjistí, jaké má zaměstnavatel představy o dalším postupu. V některých případech může jít o jednostranné úkony zaměstnavatele, které se zaměstnanci v podstatě jen oznamují (např. výpověď s tím, že do konce výpovědní doby se nepožaduje, abyste do zaměstnání docházela, či Vám bude přidělována práce odpovídající pracovní smlouvě), jindy je pouze a jen na zaměstnanci, zda na návrh zaměstnavatele přistoupí či nikoliv (dohoda o rozvázání pracovního poměru, změna druhu práce či v pracovní smlouvě uvedeného místa výkonu práce, dohoda o poskytnutí neplaceného volna atd.).

Pokud se situace nevyřeší jinak a budete v situaci, kdy by Vám zaměstnavatele měl přidělovat práci, ale fakticky Vám žádnou nepřidělí, jde o potenciálně rizikovou situaci, jelikož by se také mohlo stát, že by Vás zaměstnavatel obratem vinil z toho, že jste práci nevykonávala, či jste dokonce vůbec nechodila do práce. Je tudíž třeba zajistit si, že případně budete schopna dostatečně prokázat, že to byl zaměstnavatel, kdo Vám práci nepřidělil. Ideální a řádný postup je, pokud Vám zaměstnavatel písemně sdělí, že až do odvolání nemusíte do práce docházet.

Pokud zaměstnavatel vydání potvrzení odmítá, nabízelo by se zajistit si k tomuto svědky, nicméně v praxi zpravidla nebývá možné zajistit si přítomnost důvěryhodné osoby, která by byla ochotná svědčit (na pracoviště budou zpravidla osoby neochotné svědčit proti zaměstnavateli), pokud má zaměstnanec opustit pracoviště "na dobré slovo" postupuje se zpravidla tak, že zaměstnanec obratem zaměstnavateli písemně sdělí, že se tehdy a tehdy dostavil na pracoviště X, kde mu bylo nadřízeným Y sděleno, že mu nebude přidělována práce a že až do odvolání nemusí docházet do zaměstnání. Uvede se, že zaměstnanec rozhodnutí zaměstnavatele respektuje, předpokládá, že mu bude řádně vyplácena náhrada mzdy jelikož jde o překážky v práci na straně zaměstnavatele a uvedou se aktuální kontaktní údaje, pokud by zaměstnavatel potřeboval zaměstnanci např. sdělit, že již pro něj má práci v dispozici.

Došlo-li by na zmiňovanou situaci, kdy by Vás recepční odmítla vpustit dále a spojit Vás s nadřízeným, v dopise by se zkrátka místo výše uvedeného rekapitulovalo co se stalo s tím, že by již bylo zřejmě bylo možné zvolit ostřejší tón v duchu, že uvedené jednání nelze interpretovat jinak, než že zaměstnavatel zřejmě odmítá plnit svou zákonnou povinnost přidělit zaměstnanci po skončení rodičovské dovolené práci odpovídající pracovní smlouvě a jakkoliv komunikovat, takže nepřidělením práce došlo ke vzniku překážek v práci na straně zaměstnavatele, přičemž očekáváte že po dobu trvání těchto překážek bude řádně vyplacena zákonná náhrada mzdy. Samozřejmě lze volit i mírnější formulace a dát zaměstnavateli prostor k tomu, aby "si zachránil tvář" a uvést něco v duchu, že předpokládáte, že se jedná o individuální pochybení recepční, která zřejmě nebyla seznámena s tím, jak by tyto situace měla řádně řešit a předpokládáte, že se situace obratem vyřeší.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším