Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Výpověd ze zdravotních důvodu po pracovním úrazu
Otázka
Dobrý den. Pracuji u firmy cca 13 let. V roce 2012 v lednu se mi stal pracovní úraz. Podvrtl sem si koleno. Byl sem na artroskopii kolene kde mi vzali asi 20% menisku. Po nástupu do práce se potíže objevili znovu. Léčil sem jen ambulantně,že mi dávali injekce do kolene. Ale moc to nepomáhalo. Tak v záři 2013 sem podstoupil další artroskopii kolene kde mi vzali 40% menisku a zjistili že je i trvale poškozená chrupavka. Do práce jsem nastoupil v březnu 2014 a problémy se znovu objevili. Dnes sem navštívil ortopeda u kterého jsem se léčil aby mi dal něco od bolesti. Dostal jsem injekci a dostal od něho doporučení které napsal do zprávy na změnu zaměstnáni,protože zátež a častá chůze mi děla problémy. Nemocenské dávky byli vyplacené v pořádku. Chci se zeptat když dám výpověd ze zdravotních důvodu jak sem uvedl,musí mě zaměstnavatel uvolnit bez vypovědní lhůty a jestli mám nárok na nějaké odstupné. Předem děkuji za odpověd. S pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
z Vašich informací vyplývá, že jste utrpěl pracovní úraz, jehož nepříznivé následky přetrvávají, a proto Vám lékař ortoped doporučil změnu zaměstnání. Z tohoto důvodu uvažujete o ukončení zaměstnání podáním výpovědi.
Pokud byste ukončil pracovní poměr výpovědí, pak by pracovní poměr skončil až po uplynutí výpovědní doby, která je zpravidla dvouměsíční (pokud není v pracovní smlouvě platně sjednánoo jinak). Výpovědní doba běží od prvního dne měsíce následujícího po měsíci, v němž byla výpověď zaměstnavateli předána nebo doručena (doručíte-li ji v červnu, pracovní poměr skončí 31.8.). Při výpovědi danou zaměstnancem nenáleží dle zákona žádné odstupné. Pro výpověď danou zaměstnancem z důvodu následků pracovního úrazu nejsou žádné výjimky, pokud jde o výpovědní dobu či pro odstupné. Zákon zde zaměstnance chrání pro případ, že by se zaměstnavatel rozhodl dát mu z těchto důvodů výpověď, ale neklade zaměstnavateli žádné zvláštní povinnosti, pokud je to sám zaměstnanec, kdo chce pracovní poměr ukončit (zatímco zaměstnavatel teoreticky nemá problém s tím, aby pracovní poměr pokračoval).
Pokud sám chcete pracovní poměr ukončit (a neřešit například možnost převedení na jinou vhodnou práci - viz níže), můžete zaměstnavateli navrhnout ukončení pracovního poměru dohodou.
Dohoda je možná pouze pokud se obě strany (zaměstnavatel i zaměstnanec) shodnou na jejím obsahu, takže v principu je do ní možné uvést cokoliv. To ovšem znamená i to, že podepsáním nevhodně sepsané dohody o ukončení pracovního poměru si můžete citelně uškodit. V popsané situaci byste měl trvat na tom, aby bylo uvedeno, že jde o ukončení pracovního poměru z důvodu, že nemůžete dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz. Důvod by měl být v dohodě výslovně uveden, aby nebyl zpochybňován nárok na odstupné. V takové situaci Vám má náležet odstupné ve výši 12ti násobku průměrného výdělku (takové odstupné by Vám zaměstnavatel byl povinen vyplatit, pokud by s Vámi chtěl ukončit pracovní poměr výpovědí). V dohodě o ukončení pracovního poměru se můžete se zaměstnavatelem dohodnout na kterémkoli budoucím datu skončení pracovního poměru (třeba ihned k zítřejšímu datu). Stručně řečeno - zaměstnavatel Vám může formou dohody přiznat odstupné (výslovně či odkazem na výpovědní důvod) a "uvolnit" Vás bez výpovědní lhůty, ale je pouze na něm, zda na dohodu přistoupí a na Vás, abyste si ohlídal její znění.
Druhou variantou jak ukončit pracovní poměr bez výpovědní doby by bylo tzv. okamžité zrušení pracovního poměru, které je však přípustné pouze v zákonem zvlášť stanovených případech. Z hlediska Vaší situace by teoreticky mohlo jít o variantu okamžitého zrušení pro nepřevedení na jinou vhodnou práci.
Pokud je Váš zdravotní stav takový, že zřejmě svou práci nemůžete vykonávat bez ohrožení zdraví, měl byste o tom tak jako tak informovat svého zaměstnavatele. Zaměstnavatel by Vás měl poslat k lékaři, s nímž má uzavřenou smlouvu o poskytování pracovnělékařských služeb (závodní lékař), aby posoudil Vaši schopnost nadále vykonávat dosavadní práci. Pokud lékař uzná, že dlouhodobě (či trvale) nemůžete práci nadále vykonávat, zaměstnavatel je povinen situaci řešit, a to v prvním řadě převedením na jinou vhodnou práci.
Není-li Vás možné převést na jinou vhodnou práci v rámci pracovní smlouvy, je zaměstnavatel v takovéto situaci oprávněn Vás převést i na práci jiného druhu, než je sjednán v pracovní smlouvě, a to i bez Vašeho souhlasu. Náleží-li za takovou práci nižší odměna než za původní práci (tu by Vám nicméně měl kompenzovat v rámci odpovědnosti za následky pracovního úrazu).
Pokud Vás zaměstnavatel do 15 dnů od předložení posudku nepřevede na jinou vhodnou práci, můžete okamžitě zrušit pracovní poměr. Okamžité zrušení musí být učiněno písemně, musí v něm být přesně skutkově uveden důvod a musí být zaměstnavateli doručen. Dnem doručení pracovní poměr končí. Zároveň takto lze ukončit pracovní poměr pouze do 2 měsíců ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení pracovního poměru dozvíte, nejdéle do 1 roku. Zaměstnanci po skončení pracovního poměru okamžitým zrušením náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby, tj. zpravidla za 2 měsíce (tedy již ne 12ti násobek průměrné měsíční mzdy).
Takovéto skončení bez výpovědní lhůty je tudíž závislé na tom, zda Vás zaměstnavatel po předložení posudku do 15 převede na jinou práci a jeho využití znamená nižší odstupné oproti případu, kdy byste uzavřeli dohodu o skončení pracovního poměru v důsledku dlouhodobé ztráty zdravotní způsobilosti konat sjednanou práci v důsledku pracovního úrazu (náhrada za dva měsíce X odstupné za dvanáct měsíců).
Máme-li tedy shrnout odpověď na Váš dotaz: podáním výpovědi nedosáhnete skončení pracovního poměru bez výpovědní doby a připravíte se o odstupné. Nejblíže Vašim představám by bylo skončení dohodou, nicméně to je závislé na ochotě zaměstnavatele s Vámi dohodu uzavřít.
Pro úplnost nelze opominout rovněž tu variantu dalšího vývoje, že by to byl nakonec zaměstnavatel, kdo by s Vámi ukončil pracovní poměru. Zaměstnavatel obecně může ukončit pracovní poměr výpovědi pouze ze zákonných důvodů dle §52 zákoníku práce. Ve Vaši situaci by mohl uplatnit tento důvod: "nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz...". Je-li dána zaměstnanci výpověď z tohoto důvodu, pak opět náleží odstupné ve výši 12ti násobku průměrného výdělku a pracovní poměr skončí po uplynutí výpovědní doby. Již bylo zmíněno, že zaměstnavatel Vám nesmí přidělovat práci, ke které nejste zdravotně způsobilý, takže období do konce výpovědní lhůty je třeba překlenout jinak (dočerpání dovolené, převedení na jinou práci, pracovní volno).
Může nastat situace, kdy zaměstnavatel nepřistoupí na dohodu o ukončení pracovního poměru, nedá Vám výpověď a ani Vás nepřevede na jinou práci přestože v posudku „závodního lékaře“ je uvedeno, že nemůžete nadále vykonávat dosavadní práci. Zde někdy vznikají spory, zda jde o překážku na straně zaměstnavatele (měl převést na jinou práci) a tudíž zaměstnanci náleží náhrada mzdy, či jde o překážku na straně zaměstnavatele (nebylo ho jak možné převést) a náhrada mzdy nenáleží. Tyto otázky nejsou zatím judikaturou zcela uspokojivě vyřešeny, jelikož zaměstnanci se příliš často o svá práva vůči zaměstnavatelům nesoudí, nicméně lze zaznamenat soudní rozhodnutí, která uznávají, že pokud objektivně nebylo možné zaměstnanci práci přidělit (plný invalidní důchod (novou terminologií in. důchod III stupně), kdy by zaměstnání bylo možné pouze za zcela výjimečných podmínek) tak zaměstnavatel náhradu vyplácet nemusí. Pro Vás by nicméně problematika náhrad v důsledku nepřevedení na jinou práci nemusela být až tak palčivá, jelikož pro Vás je rozhodující nárok na náhrady z titulu odpovědnosti zaměstnavatele za pracovní úraz (viz níže).
Pro úplnost ještě uvedu informaci, že pokud by "závodní lékař" neuznal neschopnost vykonávat nadále dosavadní práci pro pracovní úraz, je možné podat proti takovému posudku návrh na jeho přezkoumání, a to do 10 dnů od jeho předání Vám. Návrh se podává opět "závodnímu lékaři" a pokud tomuto návrhu nevyhoví, zašle jej příslušnému krajskému úřadu k přezkoumání.
V souvislosti s pracovním úrazem by pro Vás mohla být užitečná informace o náhradě škody. Pokud došlo k pracovnímu úrazu při plnění pracovních povinností, a nebylo to z důvodu porušení právních nebo jiných předpisů nebo z důvodu opilosti, pak je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci náhradu za:
a) ztrátu na výdělku (zejména rozdíl mezi nemocenským a mzdou a po skončení pracovní neschopnosti rozdíl mezi novým výdělkem a výdělkem před vznikem škody s přihlédnutím k případnému inv. důchodu),
b) bolest a ztížení společenského uplatnění (určuje lékař podle tabulek daných zvláštním předpisem),
c) účelně vynaložené náklady spojené s léčením (např. náklady na léky, rehabilitaci),
d) věcnou škodu (např. poničené oblečení a jiné osobní věci zaměstnance).
Pokud Vám vznikla některá z výše uvedených škod a nezavinil-li jste svůj úraz porušením povinností a právních a jiných předpisů nebo lehkomyslným jednáním, pak máte možnost po zaměstnavateli požadovat její nahrazení. Doporučuji v takovém případě písemně požádat zaměstnavatele o vyplacení náhrady škody s jejím vyčíslením. Každý zaměstnavatel je povinen být pojištěn pro tyto případy, často pak se zaměstnanci komunikují přímo pojišťovny. Zaměstnavatel se může své odpovědnosti za škodu způsobenou pracovním úrazem zcela nebo částečně zprostit, prokáže-li, že jste pracovní úraz zavinil svým jednáním Vy. Pro více informací se lze podívat na http://www.mpsv.cz/ppropo.php?ID=IPB059.
Pokud by bylo zapotřebí upřesnit některou informaci, je možné se na nás znovu obrátit.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková a Ondřej Načeradský
za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou