Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Souhlas s vedlejším pracovním poměrem
Otázka
Dobrý den. Jsem zaměstnána jako szdravotní sestra ve stomatologickém zařízení už 10 let. Nyní jsem dokončila VOŠ dentální hygieny a chtěla bych pracovat na dohodu v jiném zařízeni jako dentální hygienistka. Musím mít souhlas zaměstnavatele? Pracovní smlouvu upravenou nemám.
Odpověď
Dobrý den,
dle zákoníku obecně platí, že byste neměla bez písemného souhlasu zaměstnavatele vykonávat během trvání pracovního poměru práci pro jiného zaměstnavatele se stejným předmětem činnosti (toto nemusí být sjednáno ve smlouvě, platí to automaticky podle zákoníku práce - do smlouvy se případně dávají tzv. konkurenční doložky - zákaz pracovat v oboru i po skončení zaměstnání).
Raději zdůrazním - jde o to jakou činnost vykonává zaměstnavatel, nikoliv jakou činnost vykonává zaměstnanec. Účetní z automobilky si může přivydělávat jako účetní v mateřské školce, ale do jiné automobilky nesmí jít ani na pozici vrátné, pokud k tomu nedostane písemný souhlas.
Pokud správně předpokládám, že by šlo o dvě stomatologické zařízení (v jednom byste pracovala jako zdravotní sestra na PP a v druhém na dohodu jako dent. hygienistka), šlo by o zaměstnavatele se stejným předmětem činnosti a práce na dohodu bez písemného souhlasu by tak byla považována za porušení povinností zaměstnance.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.