Jak se zachovat

Dotaz ze dne 4. 8. 2014 16:32.

Otázka

Dobrý den,mám dotaz, v červnu mě byl přiznán částečný ID,11.8.mám nastoupit do zaměstnání,bohužel zaměstnavatel mi řekl,že pro mě práci nemá,mám sám rozvázat pracovní poměr,nebo se nechat propustit? děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dovolujeme si upozornit, že na dotazy zaslané do internetové poradny odpovídáme ve lhůtě 14 dnů - pokud potřebujete radu rychleji, lze doporučit telefonickou konzultaci, či případně konzultaci osobní (http://www.spolcest.cz/obcanska-poradna-o-s-spolecnou-cestou/konzultacni-hodiny/).

Nevíme, do jaké míry jsou pro Vás ještě informace aktuální, takže ve stručnosti.

Invalidní důchod sám o sobě není důvodem k ukončení pracovního poměru. Je-li zde podezření, že zdravotní důvody, pro které Vám byl přiznán invalidní důchod mají vliv na Vaši způsobilost konat sjednanou práci, měl by Vás zaměstnavatel vyslat za lékařem, se kterým má smlouvu o poskytování pracovně lékařských služeb. Ten by následně měl vystavit posudek o Vaší způsobilosti dále konat sjednanou práci. Pokud závěr bude, že jste stále způsobilý konat sjednanou práci, nic nebrání tomu abyste dále pracoval a souběžně pobíral dotčený invalidní důchod.

Pokud by závěr posudku zněl, že jste dlouhodobě pozbyl způsobilost konat sjednanou práci, je to pro zaměstnavatele důvod k tomu, aby s Vámi ukončil pracovní poměr výpovědí. Nejde-li o následek pracovního úrazu či nemoci z povolání, běží (není-li platně sjednána jinak) dvouměsíční výpovědní lhůta (počítá se vždy až od začátku měsíce následujícího po jejím doručení) a nárok na odstupné není.

V případě rozvázání pracovního poměru nikoliv ze zdravotních důvodů (byl byste dále schopen konat sjednanou práci), ale pro nadbytečnost, jde o tzv. organizační důvody na straně zaměstnavatele, kdy Vám rovněž běží dvouměsíční lhůta, ale zároveň vzniká nárok na odstupné v závislosti na délce trvání Vašeho pracovního vztahu (do jednoho roku jednonásobek, mezi jedním a dvěma lety dvojnásobek a po dvou letech trojnásobek průměrného výdělku).

Ukončit pracovní poměr sám výpovědí zpravidla není důvod, pakliže z nějakého důvodu sám nechce u zaměstnavatele déle pracovat a např. chcete nastoupit do jiné práce.

Častěji pak dochází ke skončení pracovního poměru dohodou, jelikož zde mají strany (pokud se na tom shodnou) větší flexibilitu - např. se dohodnou, že místo výpovědní doby dojde k navýšení odstupného. U dohod je nicméně třeba být vždy obezřetný, jelikož zde zaměstnanec není chráněn "sám před sebou", takže pokud podepíše něco pro něj krajně nevýhodného, není již zpravidla cesta zpět.

Pokud byste počítal s tím, že se budete registrovat na úřadu práce a žádat o podporu, je také důležité vědět, že se zkoumá proč jste případně sám dal výpověď či přistoupil na dohodu - takovéto ukončení pracovního poměru "bez vážného důvodu" je trestáno snížením odstupného.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším