Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
nedělní směna
Otázka
Dobrý den,týden odpolední směny nám začíná v neděli odpoledne a končíme ve čtvrtek odpoledne pátek máme volno,zaměstnavatel nám chce neděli přesunout na pátek ovšem bez zaplacení příplatku za neděli,má na to právo?Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
je třeba rozlišovat mezi sobotou a nedělí a mezi tzv. nepřetržitým odpočinkem v týdnu.
Podle ustanovení § 92 má zaměstnanec nárok na nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin (u mladistvých 48 hodin). Jestliže to umožňuje provoz zaměstnavatele, má se stanovit nepřetržitý odpočinek v týdnu všem zaměstnancům na stejný den a to tak, aby do něho spadala neděle (takže vedle nejběžnější varianty sobota/neděla je na stejné úrovni rovněž "muzejní" provoz neděle/pondělí).
Odpovídá-li to provozu zaměstnavatele, je možné přesunout nepřetržitý odpočinek v týdnu na jiný den než neděli. Přesunutí nepřetržitého odpočinku však neznamená, že by se pátek začal považovat za neděli - dochází jen k tomu, že nepřetržitý odpočinek v týdnu připadá na jiný kalendářní den.
Pakliže nám tedy ustanovení § 118 zákoníku práce stanovuje nárok na příplatek ke mzdě (předpokládám, že jste zaměstnanec podléhající úpravě mzdy a nikoliv platu) za práci v sobotu a v neděli, tak příplatek náleží za práci v sobotu a v neděli bez ohledu na to, zda-li jde o dny, na které je stanoven nepřetržitý odpočinek v týdnu či nikoliv.
Pokud tedy zaměstnavatel stanoví nepřetržitý odpočinek v týdnu na jiný den a na neděli budou běžně plánované směny, máte nárok na příplatek. Dle citovaného ustanovení jde o minimálně 10 % průměrného výdělku k dosažené mzdě, nicméně zákon umožňuje sjednat jinou minimální výši či způsob určení příplatku.
Tento příplatek co do účelu není přiznáván za to, že pracujete v době, kdybyste neměl z hlediska rozvrhu směn normálně pracovat (k tomu slouží příplatek za práci přesčas), ale za to, že se neděle z hlediska naší společnosti považuje za den určený k jiným než pracovním aktivitám (v současnosti je zdůrazňován především rodinný aspekt) a příplatek je tak zaměstnancům přiznáván jako kompenzace za to, že musí v daný den pracovat (ať už jde o případ, kdy jde o "výjimečnou" práci přesčas nebo o standardně plánovanou směnu), zatímco ostatní mohou např. vyrazit na výlet s rodinou.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.