Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
dohoda o dílo
Otázka
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat za jakých podmínek lze sepsat dohodu o dílo (o práci, která je jednorázová a nebude se ten rok již opakovat)..jaké jsou podmínky, momentálně jsem na pracovním úřadě...tak tedy tam asi být nesmím? Do jaké výše odměny lze tuto dohodu sepsat? a kdo v tom okamžiku platí sociální a zdravotní jestli vůbec ?a kde je možné tuto smlouvu najít na internetu-mustr? děkuji
Odpověď
Dobrý den,
podle informací z Vašeho dotazu vyplývá, že jste nezaměstnaná a vedená na úřadu práce coby uchazeč o zaměstnání. Uvažujete o uzavření smlouvy o dílo na jednorázovou práci.
Smlouvu o dílo může uzavřít jakákoli fyzická osoba, a to jak osoba samostatně výdělečně činná v rámci své podnikatelské činnosti nebo jako osoba nepodnikající, např. Vy. Charakter a rozsah práce, která je předmětem smlouvy o dílo, je podstatný pro určení toho, zda jde o jednorázovou činnost nebo zda by bylo možné takovou činnost podřadit pod samostatnou výdělečnou činnost nebo by měla být předmětem dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. Jako příklad by mohla sloužit úprava zahrady - pokud byste se se sousedem dohodla, že mu jednorázově zastřihnete živý plot za odměnu 3 000 Kč, pak by se o podnikání nejednalo ani by nemusela být taková dohoda (smlouva o dílo) považovaná za zastření skutečné dohody o provedení práce. Pokud byste se však dohodli na tom, že mu budete plot zastřihávat každý měsíc a odměna bude činit 3 000 Kč měsíčně, pak by mohla být taková činnost považována úřadem práce za výkon samostatné výdělečné činnosti nebo za pracovně právní vztah.
Jde-li ve Vašem případě o jednorázovou a nikterak rozsáhlou činnost, pak by takový výkon činnosti neměl být pro další evidenci u úřadu práce problémem (překážkou evidence je samostatná výdělečná činnost bez ohledu na výši odměny nebo pracovně právní vztah (PP,DPP,DPČ) s odměnou průměrně v minimální výši nad 4 250 Kč měsíčně).
Pokud by tedy šlo o smlouvu o dílo, výše odměny není nikde stanovena. Měla by být úměrná vykonané práci. Byla-li by vyšší, mohlo by to svědčit o větším rozsahu činnosti (nikdo asi neuvěří, že si vyděláte 50 000 Kč za dvě hodiny), což by mohlo opět vést k podezření ze zastřené samostatné výdělečné činnosti nebo pracovního vztahu. Zdravotní a sociální pojištění by se u jednorázového provedení díla, které nemá charakter zastřeného pracovněprvávního vztahu či samostatné výdělečné činnosti neplatilo.
Pokud si nejste jista, zda charakter smlouvy o dílo a dané činnosti by neměl dopad na Vaši evidenci u úřadu práce, můžete svou situaci preventivně zkonzultovat přímo na úřadu práce.
Vzor smlouvy o dílo podle současné právní úpravy naleznete např. zde: http://portal.pohoda.cz/zakon-a-pravo/zakony-a-pravni-normy/vzory-smluv/smlouva-o-dilo/, je však třeba vzor upravit podle Vaší situace.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu s. Společnou cestou