Výpověď z nadbytečnosti,odstupné a memocenská

Dotaz ze dne 22. 9. 2014 10:41.

Otázka

Dobrý den,

pracoval jsem u zaměstnavatele 7 let na dobu neurčitou. Z důvodu organizačních změn ve smyslu § 52 písm.c jsem dostal výpověď.Na základě návrhu zaměstnance skončí pracovní poměr dohodou podle §49 dne 30.9.2014. Dostanu tedy odstupné ve výši 6 násobku prům. výdělku. (4 platy odstupného normálně +2 platy navíc za to že odejdu ihned- bez dvouměsíční výpovědní lhůty) Na 30.9.2014 mám plánovanou operaci a dle lékaře bych měl být 2-3 měsíce na nemocenské. Nemůže mi být kráceno odstupné? Nemá tato nemocenská vliv na výši průměrného měsíčního výdělku a posléze i na výši případné podpory v nezaměstnanosti. Kdy se pak mám hlásit na ÚP- až po skončení nemocenské?

Děkuji mockrát za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

pokud pracovní poměr skončí dohodou k 30.9.2014, bude se odstupné počítat z II. kalendářního čtvrtletí roku 2014, není tedy nejmenší důvod, proč by mělo být nějak kráceno, či by jeho výše měla být ovlivněna skutečností, že na konci září budete mít několik dní pracovní neschopnosti, která bude pokračovat po skončení pracovního poměru. Jen pro úplnost dodám, že zde skutečně hovořím o případu, kdy místo původní výpovědi došlo nakonec k dohodě - u té se totiž na rozdíl od výpovědi neřeší, že by v důsledku pracovní neschopnosti došlo k prodloužení pracovního poměru.

Ohledně pracovní neschopnosti se sluší upozornit, že první tři dny pracovní neschopnosti neplatí nikdo a 4. až 14. den pracovní neschopnosti hradí zaměstnavatel náhradu mzdy pouze pokud trvá pracovní poměr a zaměstnanec kvůli nemoci zamešká směny - pokud toto období bude spadat (jak předpokládám) do doby po skončení pracovního poměru, nedostanete již od zaměstnavatele náhradu za zameškané směny a až od 15. dne začnete dostávat od správy sociálního zabezpečení nemocenskou (veškeré "papíry" však bude pro Vás stále vyřizovat zaměstnavatel, jelikož jde o nemocenskou z nemocenského pojištění z daného (byť zaniklého) pracovního poměru).

Úřad práce Vás může zaregistrovat až poté, co Vás lékař uschopní ve smyslu, že budete schopen konat povinnosti uchazeče o zaměstnání (chodit na úřad práce, hledat práci, absolvovat pohovory, nastoupit do případného vhodného zaměstnání).

Úřad práce pro výpočet podpory v nezaměstnanosti (tu Vám bude možné vyplácet až po uplynutí období odpovídající vyplacenému odstupnému) používá stejný průměrný výdělek, jaký Vám zaměstnavatel použije pro výpočet odstupného (jde o poslední průměr z posledního zaměstnání), takže ani zde nebudete nijak krácen.

Postup je tedy stručně následující:

1) nastoupíte do pracovní neschopnosti, neschopenku předáte zaměstnavateli, 2) v průběhu neschopnosti budete potvrzení o trvání pracovní neschopnosti předávat (bývalému) zaměstnavateli, 3) po skončení pracovní neschopnosti předáte ukončení pracovní neschopnosti opět bývalému zaměstnavateli a zaregistrujete se na úřadu práce.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším