Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Na jakou výši mzdy mám nárok ve výpovědní lhůtě?
Otázka
potřebuji opravu nutně poradit, 3 noci nemůžu spát a bolí mě z toho žaludek.
Pracovala jsem ve firmě od roku 1998, v 01/2009 jsem nastoupila na mateřskou se synem a následně v roce 2011 jsem šla na mateřskou a rodičák s dcerou. Dceři byli koncem srpna 3 roky a já jsem dostala výpověď pro nadbytečnost. Takže klasicky 2měsíční výpovědní lhůta (běží od 01.09. 2014) a 3měsíční odstupné. A teď k mojí otázce, přišla mi ve čtvrtek první výplata a nestačila jsem se divit. Před mateřskou jsem měla cca okolo 16.000,– čistého a teď mi na účet přišlo 9.600,– asi. Je to normální??? Já myslela, že mám nárok na průměrný příjem jako před mateřskou!!! Můžete mi to někdo vysvětlit? Jinak tedy v mzdovém přdpisu mám psáno, že pevná část je 11.000,– hrubého a pohyblivá část je 1% z prodeje. A práce to 1% z prodeje mi tam nedali, mají právo mi ho nedat??? Díky za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
ve svém dotaze uvádíte, že jste nyní ve výpovědní době. Bohužel z dotazu není zřejmé, zda ve výpovědní době vykonáváte pro zaměstnavatele práci nebo zda zůstáváte doma z důvodu, že pro Vás práci nemá.
Pokud jde o první variantu, tedy že vykonáváte práci, pak Vám náleží mzda podle vykonané práce a podle mzdového předpisu, popř. jiných předpisů zaměstnavatele. Máte-li v aktuálním mzdovém předpise dáno, že máte nárok na pevnou část 11 000 Kč a pohyblivou část 1% z prodeje, pak je zaměstnavatel povinen toto dodržet. Není-li mzda garantována smlouvou či kolektivní smlouvou, ale je pouze jednostranně stanovena mzdovým výměrem, může zaměstnavatel výši mzdy měnit, ale případnou změnu je zaměstnavatel povinen oznámit před tím, než zaměstnanec práci odvede (když přijde nový výměr 30.9. může se snížit mzda od 1.10., ale nelze zpětně zkrátit mzdu za již odpracované září).
V dotaze uvádíte, že Vám zaměstnavatel vyplatil pouze 9 600 Kč čistého, což by zhruba odpovídalo 11 000 Kč hrubého, tedy pevné části mzdy. Proč Vám zaměstnavatel nevyplatil i pohyblivou část mzdy, je těžké posoudit. Základem je posoudit, podle aktuálního mzdového výměru (případně ve spojení s např. interním předpisem, pokud ho zaměstnavatel vydal), za jakých okolností vzniká nárok na pohyblivou část mzdy a v jaké částce. Např. někdy vzniká nárok až při dosažení určitého hospodářského výsledku, kterého nemuselo být dosaženo, někdy je vše formulováno tak, že pohyblivá část mzdy není nároková a zaměstnavatel ji může a nemusí přiznat atd.
Částka 9600 Kč, kterou Vám zaměstnavatel vyplatil by měla být rozepsána ve výplatní pásce. Na výplatní pásce by mělo být rozepsáno, jakou pracovní dobu jste odpracovala a na jaké složky mzdy máte nárok a v jaké výši, popřípadě zda Vám vznikl nárok na náhradu mzdy. Je tedy otázkou, zda jste v uplynulém měsíci odpracovala celou pracovní dobu, zda jste nebyla v pracovní neschopnosti nebo doma s dětmi na "ošetřovačce". Pokud ano, pak by se pevná část mzdy poměrně snížila, dále by Vám byla vyplacena např. náhrada mzdy v době pracovní neschopnosti (za první tři dny pracovní neschopnosti však nenáleží ani mzda ani náhrada) a poměrná část pohyblivé části mzdy. Doporučovala bych tedy podívat se na výplatní pásku a zkontrolovat si jednotlivé údaje na ní uvedené.
Jde-li o druhou variantu, kdy během výpovědní doby zůstáváte doma, protože zaměstnavatel nemá pro Vás práci, pak jde o překážku na straně zaměstnavatele. V takovém případě Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Jestliže jste v předchozím kalendářním čtvrtletí neměla od zaměstnavatele příjem, vychází se z pravděpodobného výdělku. Při určení pravděpodobného výdělku vychází zaměstnavatel z toho, jakého výdělku byste pravděpodobně dosáhla. Zaměstnavatel při tom přihlédne k obvyklé výši jednotlivých složek Vaší mzdy nebo ke mzdě zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. Pokud se tedy v minulosti plošně snižovala mzda, pak by to mělo vliv i na výši Vaší náhrady mzdy.
V dotaze uvádíte, že před mateřskou jste měla mzdu cca 16 000 Kč čistého. Pro srovnání se současnou mzdou je třeba vycházet z toho, zda se jednalo o mzdu v základní podobě nebo o mzdu navýšenou za příplatky za práci přesčas, za práci ve svátek, za práci v noci apod. a dále zda vyplacená mzda obsahovala i nějaké osobní ohodnocení, odměny atd. Průměrný výdělek totiž není matematický průměr vyplacené čisté mzdy, ale přepočtená částka, odpovídající tomu, kdyby zaměstnanec odpracoval základní pracovní dobu.
Pokud ať již u první či druhé varianty máte pochybnosti o správnosti výše mzdy/náhrady mzdy, kterou Vám zaměstnavatel vyplatil, pak doporučuji obrátit se na zaměstnavatele písemnou a doporučeně zaslanou žádostí, v níž byte žádala o vysvětlení výše vyplacené částky, jelikož se domníváte, že s ohledem na Výše popsaná pravidla byste měla mít nárok na vyšší částku a o doplacení rozdílu. Bylo-li by jednání zaměstnavatele v rozporu s výše uvedenými pravidly a odmítl-li by nápravu, pak je možné vymáhat nevyplacenou část mzdy soudně.
V případě potřeby je možné se na nás znovu obrátit, a to i telefonicky nebo osobně.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za z.s. Společnou cestou