Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nárok na nemocenskou
Otázka
Dobrý den,
mám dvě otázky týkající se zákoníku práce.
1) Dne 20. 10. 2014 jsem měl nastoupit do zaměstnání. Den předtím (19. 10. 2014) jsem však utrpěl úraz, a jsem od té doby v pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel mi tvrdí, že nedošlo k opravdovému nastoupení do pracovního poměru, tudíž mi odmítá vyplatit nemocenskou (podle §10 odst. 1 zák. č. 187/2006 Sb.). Má pravdu? Kdo mi ji tedy vyplatí? Před 20. 10. jsem byl evidován na Úřadu práce.
2) Zaměstnavatel mi tvrdí, že podle §66 zák. práce (č. 262/2006 Sb.) mě může propustit ve zkušební době v době trvání pracovní neschopnosti delší než 3 týdny. Má pravdu? Vztahuje se ochranná lhůta na celou dobu trvání pracovní neschopnosti, či ne?
Předem děkuji za odpovědi.
Odpověď
Dobrý den,
podle citovaného ustanovení § 10 zákona č. 187/2006 Sb., vzniká zaměstnanci nemocenské pojištění dnem, ve kterém začal vykonávat práci pro zaměstnavatele, přičemž u zaměstnance v pracovním poměru se za den, ve kterém začal vykonávat práci, považuje též den přede dnem započetí výkonu práce, za který příslušela náhrada mzdy nebo platu nebo za který se mzda nebo plat nekrátí.
V popsaném případě Vám tudíž doposud nevznikla účast na nemocenském pojištění a tudíž skutečně Vám nebude vyplácena náhrada za 4. až 14. den pracovní neschopnosti ani následně od 15. dne nemocenská.
Stručně řečeno - dokud poprvé nepřijdete do práce, hledí se na Vás z hlediska nemocenského pojištění, jako by žádný pracovní poměr nebyl.
V případě pochybností si tuto informaci můžete ověřit na místně příslušné správě sociálního zabezpečení - zřejmě zjistíte, že jste doposud ještě ani nebyl nahlášen k pojištění.
Pokud jde o Váš druhý dotaz ohledně zkušební doby a "ochranné lhůty", je třeba rozlišovat mezi skončením pracovního poměru výpovědí a ve zkušební době. Pracovní neschopnost představuje ochrannou dobu pokud jde o možnost zaměstnavatele s Vámi rozvázat pracovní poměr výpovědí (a ani zde absolutně).
Rozvázání pracovního poměru ve zkušební době je však způsob skončení pracovního poměru odlišný od skončení pracovního poměru výpovědí a ochranné doby se zde nepoužijí.
Zaměstnavatel toliko nesmí rozvázat pracovní poměr během prvních čtrnácti dnů pracovní neschopnosti, nicméně po uplynutí této doby může rozvázat pracovní poměr ve zkušební době bez ohledu na to, že trvá dočasná pracovní neschopnost. Pokud by se rozhodl pracovní poměr nerozvázat, je třeba pamatovat na to, že se o dobu pracovní neschopnosti prodlouží zkušební doba.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.