Okamžité zrušení PP a nástup do dalšího zaměstnání

Dotaz ze dne 25. 11. 2014 13:32.

Otázka

Dobrý den, mám možnost nastoupit do jiného zaměstnání kde budu lépe placen a celkově to bude pro mne výhodnějsí. Jenže můj současný zaměstnavatel mě nechce pustit. Proto jsem navrhl ať mi klidně napíše paragraf 53. V následujícím zaměstnání s tím počítají a smlouvu mi vystaví ještě před ukončením prac. poměru. Je paragraf 53 přenositelný? Tedy pokud mě vyhodí na základě dohody z nového zaměstnání, budu jej mít pořád v papírech? Díky za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

náležitosti potvrzení o zaměstnání, které se lidově nazývá "zápočtový list" nalezneme v § 313 odst. 1 Zákoníku práce, celé znění tohoto § naleznete zde: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-262#cast13

Ve výčtu povinných údajů však nenajdeme požadavek na uvedení informace o tom, jakým způsobem došlo ke skončení pracovního poměru.

V odst. 2 § 313 Zákoníku práce nalezneme výčet údajů, které je zaměstnavatel povinen na vyžádání zaměstnance uvést v odděleném potvrzení. Mezi tyto údaje patří např. informace o průměrném výdělku, o způsobu ukončení pracovního poměru a další skutečnosti rozhodné pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Jinými slovy - v samotném zápočtovém listě informace o způsobu ukončení pracovního poměru uvedena nebude. Tuto informaci byste potřeboval v situaci, kdy byste se evidoval na úřadu práce a následně žádal o podporu v nezaměstnanosti a v takovém případě by Vám okolnosti skončení potvrdil na Vaši žádost zaměstnavatel na odděleném potvrzení.

Z hlediska potvrzení předkládaného u nového zaměstnání tudíž nebudete mít důvod skončení uvedený ani nyní, natož pak pokud by Vám nový zaměstnavatel vystavoval nové potvrzení pro dalšího zaměstnavatele.

Současně si dovoluji upozornit, že dřívější "třiapadesátka" tj. okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele se nyní nachází v § 55 Zákoníku práce, přičemž platí, že zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit mj. také tehdy porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

Zákon současně umožňuje, aby zaměstnanec ve lhůtě dvou měsíců od skončení pracovního poměru napadl u soudu toto okamžité zrušení pracovního poměru pro neplatnost.

Pokud Vaše porušení pracovních povinností bude spočívat v tom, že nebudete chodit do zaměstnání, byť zaměstnání trvá, je na místě upozornit, že zaměstnavatel může požadovat, abyste mu nahradil za Vás odvedené pojistné, krátil Vám za neomluveně zameškané směny nárok na dovolenou a případně i uplatnil nárok na náhradu škody, kterou v důsledku Vaší absence utrpěl. V zájmu minimalizace škod je tudíž vhodné zaměstnavatele prokazatelně upozornit, kdy již do zaměstnání nepřijdete, aby se na tuto situaci mohl připravit a např. si za Vás zajistil záskok. Pokud by např. Vaši absenci musel pokrýt prostřednictvím přesčasové práce ostatních zaměstnanců, může po Vás z titulu náhrady škody požadovat úhradu částky, o kterou takto musel zaplatit více, než kdyby jste řádně pracoval (může žádat proplatit přesčasové příplatky).

V případě, že místo dohody o skončení pracovního poměru podáte výpověď, nicméně ve výpovědní lhůtě již odmítnete pro zaměstnavatele pracovat, se tedy v zásadě není důvod bát, že by se záznam o skončení pro porušení povinností s Vámi "táhlo", ale na druhou stranu je třeba počítat s tím, že zaměstnavatel může požadovat náhradu vzniklé škody.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová a Ondřej Načeradský

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším