vypoved z prace

Dotaz ze dne 31. 3. 2015 19:20.

Otázka

dobry den chtel jsem se zeptat jestli je duvod k vypovedi jestli nemužu delat ze zdravotmich duvodu nočni dekuji za odpoved

Odpověď

Dobrý den,

dotčená situace může být poměrně komplikovaná. Jednou z věcí zde je totiž hranice mezi tím, jestli jste nezpůsobilý konat svoji práci či zda jste pouze nezpůsobilý pracovat v noci, přičemž z Vaší práce samotné neplyne, že se o práci v noc jedná. Dále pak je rovněž zásadní určení, zda se jedná či nejedná o dlouhodobou ztrátu způsobilosti.

Situace by byla poměrně jednoduchá, pokud by šlo pouze o dočasnou ztrátu způsobilosti. Zde zaměstnavatel není oprávněn k výpovědi, dočasná pracovní neschopnost i dočasná neschopnost pracovat v noci dokonce představuje tzv. ochrannou dobu. Zaměstnavatel Vám v této době nesmí dát výpověď (až na několik výjimek jako je např. zánik zaměstnavatele nebo jeho dotčené části).

Dlouhodobá ztráta způsobilosti konat sjednanou práci ("noční hlídač") je důvodem k ukončení pracovního poměru za splnění předepsaných podmínek.

je-li Váš výkon práce, který máte sjednán v pracovní smlouvě, spojen s

Skutečnost, že jste ztratil způsobilost vykonávat sjednanou práci, musí konstatovat lékařský posudek vydaný poskytovatelem pracovnělékařských služeb (zkráceně závodní lékař). Je tedy třeba, abyste podstoupil vyšetření u závodního lékaře a ten posoudil zdravotní způsobilost.

V případě, že dle posudku závodního lékaře u Vás nastala dlouhodobá ztráta pracovní způsobilosti konat sjednanou práci je zaměstnavatel povinen převést Vás na jinou vhodnou práci a zároveň s Vámi může ukončit pracovní poměr výpovědí (nárok na odstupné je pouze pokud by šlo o následek pracovního úrazu či nemoci z povolání).

Sporné mohou být situace, kdy lékař shledá, že jste schopen konat svou práci, ale s omezením spočívajícím v zákazu práce v noci (např. hlídač, který může a nemusí mít směny v noci). V takovýchto situacích se doporučuje zaměstnance převést na jinou práci s tím, že důvod k výpovědi není dán, respektive je nutné dovodit výpovědní důvod jiný (nadbytečnost). Spornost zde ani tak nespočívá v tom, jak může postupovat zaměstnavatel - pokud posudek zní na schopen s podmínkou XY, zaměstnavatel není oprávněn ukončit pracovní poměr pro dlouhodobou ztrátu pracovní způsobilost. Otázkou je, za jakých okolností by byl zaměstnavatel úspěšný s tím, že by napadl posudek a žádal, aby "schopen s podmínkou" bylo změněno na dlouhodobě neschopen. Zákon nám zde jasnou hranici nestanoví a praxe lékařů se může dosti lišit - někdo uvede, že osoba ztratila způsobilost konat svoji práci pro onemocnění zad (zedník nemůže zvedat břemena), jiný lékař napíše, že je schopen konat práci, pokud se omezí zvedání břemen a bude zvedat pouze břemena do X kg.

Pokud výše uvedené shrneme - neschopnost sloužit noční bude výpovědním důvodem pouze pokud posudkem bude stanoveno, že to znamená dlouhodobou ztrátu způsobilosti konat sjednanou práci.

V případě potřeby doplnění informací je možné se na nás obrátit i osobně nebo telefonicky.

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková a Ondřej Načeradský

za Občanskou poradnu Společnou cestou

Souhlasím se vším