Dlouhodobé OČR

Dotaz ze dne 15. 4. 2015 18:54.

Otázka

Dobrý den, řeším vcelku problematickou situaci. Já jsem standardně zaměstnany a partnerka je na MD s osmiměsíčním synem. V současné době čekáme druhé dítě, ovšem vyskytli se komplikace s plodem a partnerka je již druhý týden hospitalizovaná a já jsem se synem doma. Dle současného partnerčina stavu je možné, že si ji tam nechají až do porodu, což je zhruba pět měsíců. Proto se chci zeptat, na co v tomto případě máme nárok a jak postupovat z mé strany k zaměstnavateli. Momentálně mám OČR. Děkuji za radu a odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

první možností je zůstat doma na základě potřeby ošetřování dítěte i po zániku nároku na ošetřovné (rozhoduje lékař).

Vzhledem k věku dítěte máte také možnost čerpat rodičovskou dovolenou - lidé často směšují rodičovskou dovolenou s rodičovským příspěvkem a tak se někdy zapomíná na skutečnost, že na rodičovskou dovolenou mají nárok oba rodiče (ale pouze jednomu z nich je možné vyplácet rodičovský příspěvek).

Pokud tedy např. zaměstnavateli oznámíte, že žádáte o rodičovskou dovolenou v délce 5 měsíců, zaměstnavatel nemá z právního hlediska jinou možnost než Vám tuto (neplacenou) dovolenou dát. Jediným limitem jsou třetí narozeniny dítěte - pokud by se ukázalo, že nakonec nepotřebujete 5 měsíců, ale třeba 7 měsíců, můžete zaměstnavateli následně oznámit, že na RD zůstanete déle. Na druhou stranu Vás však zaměstnavatel nemá povinnost přijmout zpět k dřívějšímu datu - z tohoto důvodu se může stát, že Vás zaměstnavatel "bude tlačit" abyste si místo dalšího ošetřování (může teoreticky skončit kdykoliv) vzal rodičovskou dovolenou, kdy má zaměstnavatel jasně dáno na jak dlouho (minimálně) potřebuje zástup.

Vzhledem k době, která Vám zbývá do porodu (respektive nástupu matky na další peněžitou pomoc v mateřství - pokud tedy má na ni nárok), bude třeba pamatovat na ustanovení § 30b odst. 2 zákona č. 117/1995 Sb., o sociálním zabezpečení, podle kterého nenáleží výplata rodičovského příspěvku od čtvrtého kalendářního měsíce poskytování lůžkové péče, pokud je rodič pobírající rodičovský příspěvek ze zdravotních důvodů ve zdravotnickém zařízení lůžkové péče déle než 3 kalendářní měsíce. Toto lze řešit tím, že se čerpání rodičovského příspěvku přepíše z manželky na Vás.

Výše uvedené však neřeší skutečnost, že manželka nebude mít nárok na nemocenskou (jak jste již zřejmě zjistili), takže jediným příjmem rodiny se po vyčerpání ošetřovného stává rodičovský příspěvek (ať již psaný na Vás, nebo na manželku dokud to jde). Záleží následně na faktických možnostech rodiny, jak situaci vyřešit - někdo přežije z úspor, někdo jde pracovat (ve větším či menším rozsahu) a zajistí si hlídání babičkou, sousedkou či něco podobného (výhodu samozřejmě mají zaměstnanci, kteří si mají možnost domluvit u zaměstnavatele, že místo rodičovské dovolené budou pracovat z domova - to však jde jen u některých prací a zaměstnavatelů), někdo také může ve výsledku skončit na sociálních dávkách hmotné nouze (neposoudím nárok bez konkrétní znalosti poměrů rodiny - obecné informace naleznete na porthttp://portal.mpsv.cz/soc). Z informací obsažených v dotaze neposoudím, jak palčivá je pro Vás aktuálně finanční situace a jaké možnosti pomoci v rámci rodiny či sociálního okolí máte.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším