neplacení přesčasů ve výpovědní lhůtě

Dotaz ze dne 3. 7. 2015 17:58.

Otázka

Dobrý den,prosím o radu,jsem ve 2měsíční výpovědi dohodou,hned první měsíc mi zaměstnavatel neproplatil 10hod. presčas,ted mam delat dalsi prescasy,kvuli dovoleným.Nevím co dělat,okamžitou výpověd dát nemůžu,jelikož doba splatnosti uz bude po 2mesicní lhutě,která běží,děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

obecně vzato je práci přesčas zaměstnavatel oprávněn zaměstnanci nařídit, pokud jsou k tomu vážné provozní důvody. Nemá-li zaměstnavatel dostatek zaměstnanců z důvodu dovolených, pracovních neschopností apod., pak může jít o případ vážných provozních důvodů (záleží však na konkrétní situaci, zda zaměstnavatel nemůže situaci vyřešit jinak apod.). Proto pokud Vám práci přesčas zaměstnavatel nařídí, jste povinen ji vykonat. Platí však pravidlo, že nařízená práce přesčas nesmí činit více jak 8 hodin v jednotlivých týdnech, pokud se nedohodnete jinak (existují i limity na celkový rozsah práce přesčas).

Pokud nemáte se zaměstnavatelem v pracovní smlouvě sjednáno, že výše mzdy zohledňuje případnou práci přesčas v rozsahu max. 150 hodin za kalendářní rok (budeme-li předpokládat, že nejste tzv. vedoucím zaměstnancem), pak za práci přesčas máte nárok na odpovídající mzdu a na příplatek ke mzdě. Je však možné se se zaměstnavatelem i dohodnout na poskytnutí placeného pracovního volna v rozsahu práce přesčas namísto příplatku ke mzdě.

Z Vašeho dotazu vyplývá, že zaměstnavatel Vám neproplatil práci přesčas ani se s Vámi nedohodl na poskytnutí náhradního volna. Doporučovala bych kontaktovat zaměstnavatele a vyzvat jej k proplacení práce přesčas, eventuálně mu nabídnout možnost využití náhradního volna (máte-li o tuto alternativu zájem). Pokud by zaměstnavatel na Vaši výzvu nereagoval, pak bych doporučovala začít jednat oficiálně a vyzvat jej doporučeným dopisem (předžalobní upomínka) s tím, že neproplatí-li Vám práci přesčas, pak se obrátíte se svým nárokem na soud. Bylo by dobré mít nebo si obstarat nějaké důkazy o Vaší práci přesčas, např. kopii docházky, svědectví kolegů nebo jiných osob apod. (pokud budeme předpokládat, že evidence pracovní doby vedená zaměstnavatelem nebude tyto přesčasy obsahovat - bylo by poněkud absurdní, aby Vám zaměstnavatel evidoval přesčasy "v docházce", ale zároveň je neproplatil i když ani takovouto situaci nelze v praxi vyloučit).

S přáním úspěšného vyřešení

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu Společnou cestou

Souhlasím se vším