zadržování výplaty

Dotaz ze dne 3. 8. 2015 14:49.

Otázka

3.7. jsem podepsala výpověď dohodou- nesouhlasila jsem s některými praktikami společnosti (přelepování záruční doby, nepředkládání výsledků inventur- ani jedinou jsem od začátku mého působení neviděla, ani nepodepisovala, nedostatečné vyplňované formulářů převodek, paragonů atd.) Do dnešní ho dne mi neposlali výplatu za celý odpracovaný měsíc červen včetně nevybrané dovolené a provizí a ani zápočtový list. Nyní po telefonickém rozhovoru mi sdělili, že mi pošlou fakturu za poškozené disky u služebního auta, které jsem předala v den výpovědi, bez předávacího protokolu a v pořádku a za chybějící zboží - prý poslední má inventura (zboží na autě) byla se schodkem - žádnou jsem opět nepodepisovala. Jak se proti tomu mohu bránit? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

v principu je na zaměstnavateli, zda-li je schopen dostatečně prokázat odpovědnost zaměstnance za škodu, výjimku tvoří tzv. hmotná odpovědnost o které mluvíme v případě, kdy jsou (individuálně nebo kolektivně) svěřeny zaměstnanci (či kolektivu zaměstnanců) tzv. hodnoty svěřené k vyúčtování (odpovědnost za schodek - např. sklad zboží) a odpovědnost za ztrátu svěřených věcí (individuální věci svěřené na písemné potvrzení - např. právě služební automobil), kdy zaměstnavatel musí prokázat pouze existenci schodku / ztrátu věci, ale již nemusí prokazovat, že zaměstnanec schodek / ztrátu zavinil.

V dotazu nezmiňujete, že byste měla podepsanou dohodu o hmotné odpovědnosti za schodek na svěřených hodnotách, či Vám byl svěřen automobil proti písemnému písemnému potvrzení v rámci dohody o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí. Vyjdeme-li z tohoto, je třeba uvážit, do jaké míry je zaměstnavatel schopen prokázat, že jste nějakou škodu zavinila (např. záběry z průmyslové kamery, že jste nechala obchod bez dozoru a odešla si zakouřit, či že dokonce něco sama berete), pokud zaměstnavatel nemá důkazy, že jste škodu zavinila, tak se svým nárokem bez dalšího neuspěje.

Jiná situace by byla v případě hmotné odpovědnosti. Pokud byste např. s pracovním kolektivem měla podepsánu tzv. kolektivní hmotnou odpovědnost za zboží na prodejně (ve které se v rámci kolektivu střídáte) a při skončení zaměstnání jste si nepožádala o provedení mimořádné inventury, skutečně byste mohla mít povinnost podílet se na úhradě schodku zjištěného při nejbližší následné inventuře (situaci je třeba případně samozřejmě vhodné probrat podrobněji - někdy se např. zaměstnanci brání co do podmínek za kterých měli svěřené hodnoty spravovat atd.) bez ohledu na to, že není možné určit zda a kdo za schodek "může".

Pokud jde o automobil, tak tam i kdyby jste měla podepsanou odpovědnost za ztrátu, tak o ztrátu zde nejde a je na zaměstnavateli, aby prokázal, že za škodu na vozidle odpovídáte, což v popsané situaci může a nemusí být možné - neuvádíte nic bližšího ohledně předmětného poškození, jestli u automobilu skutečně bylo, jestli jste ho v době vzniku hlásila, jaké má kdo na co svědky atd. (případně by bylo třeba rozebrat podrobněji).

Ať již je konkrétní situace ohledně náhrady škody jakákoliv, zaměstnavatel v žádném případě nemá právo Vám pro údajný nárok na náhradu škody "jen tak" nevyplatit mzdu, či dokonce blokovat vydání potvrzení o zaměstnání (zápočtového listu) a za takové jednání může být případně i pokutován inspektorátem práce. Pokud uznáte škodu (plně, částečně), tak je možné uzavřít dohodu o náhradě škody včetně toho jak bude uhrazena (splacena), pokud se zaměstnavatel domnívá, že má nárok na škodu, kterou nejste ochotna uznat, může se obrátit na soud a pokud spor vyhraje, soud Vám uloží povinnost uhradit nejen vyčíslenou škodu, ale rovněž i soudní náklady. Pokud by však situaci řešil tím, že odmítne vyplatit mzdu, vystavuje se riziku, že ho po předžalobní upomínce zažalujete na vyplacení neoprávněně zadržené mzdy a spor prohraje stručně řečeno proto, že takovouto "zkratku" k vyřešení sporu o škodu právo neumožňuje, byť by třeba obratem měl o něco později vyhrát spor o náhradu škody..

V případě potřeby svůj dotaz doplňte, upřesněte či zvažte vhodnost osobní konzultace.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším