Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
POSTUP PŘI ŘEŠENÍ
Otázka
PRACOVNÍ POMĚR JSEM SKONČIL HODINOVOU VÝPOVĚĎÍ PO PORADĚ S PRÁVNÍKEM ÚP.NEDOSTAL JSEM NIC-ZÁPOČTOVÝ LIST, TŘÍMĚSÍČNÍ ODSTUPNÉ, DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ ATD.NA VAŠI RADU V JEDNOM VAŠEM ČLÁNKU, JSEM MU POSLAL DOPORUČENÝ DOPIS NA DODEJKU, S PŘILOŽENÝMI FORMULÁŘI NA VYPLNĚNÍ DAŇ. PŘIZNÁNÍ. PO MĚSÍCI A PŮL JSEM NEDOSTAL ANI DORUČENKU, ANI DOPIS.PO PROTESTECH A STÍŽNOSTECH NA ČESKOU POŠTU, JSEM TOTO DOSTAL S TÍM, ŽE ADRESÁT MŮJ DOPIS PŘEVZAL.OD TÉ DOBY - 2MĚSÍCE ŽÁDNÁ ODPOVĚĎ ANI AKCE! FIN.ÚŘAD MU PŘÍMO VOLAL A ON ŘEKL, PROČ SE PROTO NESTAVÍM? KDYŽ TAM PŘIJELA MOJE ŽENA, TAK ŘEKL, ŽE JÍ NIC NEDÁ A ČEKÁ, AŽ TO DÁM K SOUDU.PTÁM SE -JE SUIP KOMPETENTNÍ K VYŘÍZENÍ VRÁCENÍ DŮCHODCOVSKÉ DANĚ? TAM JSME NAPSALI S POMOCÍ ORGANIZACE ČLOVĚK V TÍSNI A VEDOUCÍ SUIP NÁM ODPOVĚDĚL VELMI ZDRŽENLIVĚ A DODNES /ASI 8 MĚSÍCŮ/ SE OPĚT NIC NEDĚJE! PORAĎTE PROSÍM, JAK DÁL POSTUPOVAT?! JSEM ODHODLÁN NAPSAT OMBUDSMANOVI, ŽE JSEM TÍMTO DISKRIMINOVÁN, ALE TATO ORGANIZACE MI V MINULOSTI NIKDY NEPOMOHLA!!! S DÍKY ZA IFNO A RADU
Odpověď
Dobrý den,
z kontextu dopisu mi není zřejmé, jestli v této fázi řešíte již pouze otázky spadající pod finanční správu (důchodcovská daň neexistuje, ale předpokládám, že potřebujete od zaměstnavatele potvrzení o zálohách, či jste si žádal o zúčtování daně - případně by bylo na místě upřesnit), kterou je případně třeba řešit s místně příslušným finančním úřadě, nebo řešíte i další aspekty, jako je nevydání potvrzení o zaměstnání (lidově "zápočtového listu) či nevyplacení odstupného.
Pokud jde o nevydání potvrzení o zaměstnání či odstupného, jde o věc, kterou může "řešit" místně příslušný inspektorát práce, ale je si třeba uvědomit, že tato instituce může na základě Vašeho podnětu zahájit šetření (první otázkou je tedy míra zahlcení podněty) a v případě zjištění porušení povinností zaměstnavatele může zaměstnavatele motivovat ke sjednání nápravy ukládáním pokut, ale nemá nástroj jak pro Vás přímo peníze získat.
Pokud tedy se zaměstnavatelem není možná domluva a zaměstnavatel "nedostane rozum" ani po případné intervenci ze strany inspektorátu práce, nezbývá než plnění povinností (vydání potvrzení o zaměstnání, vyplacení částky X Kč atd.) vymáhat soudně, což v praxi znamená podat po předžalobní výzvě odpovídající žalobu k soudu a po výhře sporu případně věc předat k soudnímu výkonu rozhodnutí či k exekuci.
Problematická je situace, pokud zaměstnavatel krachuje a v době exekuce již zřejmě nebude mít žádné prostředky - zaměstnavatele neplatícího mzdu je proto vhodné sledovat v rámci insolvenčního rejstříku (https://isir.justice.cz/isir/common/index.do) a svůj případný nárok v případě jeho úpadku uplatnit v insolvenčním řízení.
S osmiměsíčním odstupem to již zřejmě nemá smysl řešit, ale pro úplnost dodám, že existuje i tzv. systém ochrany zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele, který v určitých situacích umožňuje zaměstnancům získat část prostředků přes úřad práce.
Obávám se, že psát veřejnému ochránci práv v této věci nemá smysl, na něj by se se bylo vhodné obrátit, pokud byste se např. cítil poškozen postupem finančního úřadu či inspektorátu práce, ale nikoliv v případě, kdy závada spočívá v protiprávním postupu zaměstnavatele.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna společnou cestou.