povinnost vůči zaměstnavateli

Dotaz ze dne 30. 9. 2015 19:32.

Otázka

Dobrý den, mohla bych požádat o informaci, jakou mám povinnost vůči zaměstnavateli, když se již po mateřské dovolené nechci vrátit zpátky? Syn se narodil 29.11.2012, do práce bych se tedy měla vrátit 30.11.2015, ale zároveň jsme se se zaměstnavatelem dohodli, že bych nastoupila až 1.8.2016 (jsem učitelka na ZŠ), do té doby jsme se dohodli na neplaceném volnu. Na úřadu práce jsem si již požádala o změnu výše dávky státní sociální podpory a rodičovský příspěvek budu mít až do 31.7.2016. Nicméně jsem se nakonec rozhodla, že se do své školy nevrátím, tak nevím, kdy a jak to musím zaměstnavateli sdělit. Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.

Odpověď

Dobrý den,

pakliže je v současnosti uzavřená dohoda o neplaceném volnu do 31.7.2016, tak Vás z hlediska návratu do zaměstnání nic netlačí. V případě dohody o skončení pracovního poměru je možné sjednat libovolné datum, takže záleží spíše na ostatních okolnostech, jestli se budete chtít dohodnout na skončení pracovního poměru k 31.7.2016, k 30.11.2015 a nebo třeba k zítřku. Pokud nebudete končit pracovní poměr dohodou, ale budete dávat sama výpověď je třeba toliko počítat s tím, že běží dvouměsíční výpovědní lhůta (nepředpokládám, že byste měla platně sjednánu delší), takže pokud by měl pracovní poměr skončit k 31.7.2016, je třeba výpověď zaměstnavateli doručit (nestačí odeslat) během května 2016 (červen a červenec pak budou představovat výpovědní lhůtu).

Ohledně širších okolností - z hlediska čerpání rodičovského příspěvku není závislost na rodičovské dovolené, trvání pracovního poměru atd. Takže byste klidně mohla ukončit pracovní poměr nyní a být doma na rodičovském příspěvku či nastoupit do jiné práci při které byste rodičovský příspěvek čerpala souběžně se mzdou.

Pokud jde o zdravotní pojištění, tak stát za Vás bude z titulu čerpání rodičovského příspěvku dál hradit zdravotní pojištění, i když pracovní poměr skončí (péče o dítě umožňuje hrazení pojištění státem do sedmi let věku).

Z hlediska důchodového pojištění se počítá péče o dítě do čtyř let věku jako náhradní doba důchodového pojištění.

Nemocenské pojištění je naopak vázáno na trvání pojištěné činnosti, takže v tomto ohledu je výhodnější setrvání v pracovním poměru - pokud byste např. 1.8.2016 nemohla nastoupit do práce pro nemoc, tak v případě skončení pracovního poměru k 31.7.2016 můžete čerpat nemocenskou z ochranné lhůty skončeného zaměstnání, v případě dřívějšího skončení Vám po sedmi dnech ochranné lhůty již nic nenáleží.

Svébytnou kapitulo tvoří podpora v nezaměstnanosti - tam je jednak třeba doložit, že zaměstnanec měl ke skončení pracovního poměru vážný důvod (jinak je podpora krácena) a dále se je nutné alespoň na chvíli vrátit k výdělečné činnosti, aby mohla být podpora vypočítána z posledního výdělku.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším