Dva HPP při rodicovske

Dotaz ze dne 11. 11. 2015 11:23.

Otázka

Dobrý den, pobiram rodičovský příspěvek do ledna roku 2016. Rodičak jsem svému zaměstnavateli napsala předběžně na dobu tři let věku dítěte. Jelikož po změně zákona nesplňují kvalifikaci pro práci učitelky v MS,chce mi dát výpověď s dvouměsíční vyp. lhůtou. Tuto výpověď mi chce ale dát až ke květnu 2016,kdy bude mit dite tři roky. Do této doby bych byla bez peněz. Otázka zni: mohu si najít práci na HPP nebo na zkrácený úvazek i když mám HPP jinde? A jak by to bylo případné s odvodem zdravotního a sociálního pojištění? Mockrát děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

pakliže jste neurčila jinak, zaměstnavatel vychází z toho, že jste požádala o čerpání rodičovské dovolené do tří let věku dítěte. Pro čerpání rodičovské dovolené není podstatné, jak je čerpán rodičovský příspěvek - matka může klidně vyčerpat příspěvek během dvou let a další rok si během dovolené přivydělávat (či se nechat živit), nebo naopak může čerpat rodičovský příspěvek až do čtyř let věku dítěte a během čerpání rodičovského příspěvku pracovat ve svém původním zaměstnání.

Chcete-li, aby Váš pracovní poměr zanikl dříve, než jak plánuje zaměstnavatel (při výpovědi doručené v květnu 2016 by došlo k zániku pracovního poměru 31.7.2016), máte dvě možnosti - můžete sama dát výpověď, kdy Vám rovněž poběží dvouměsíční výpovědní lhůta (při doručení v listopadu 2015 by došlo k zániku pracovního poměru k 31.1.2016, při doručení v prosinci k 29.2.2016 atd) a nebo je možné navrhnout zaměstnavateli skončení pracovního poměru dohodou s tím, že pokud se na tom dohodnete, je možné do výpovědi uvést libovolné datum.

Pracovních poměrů si můžete v zásadě sjednat kolik chcete - zákonná omezení jsou zde pouze v tom smyslu, že pokud jde o zaměstnavatele se stejným předmětem činnosti, měla byste další takovou výdělečnou činnost konat jen se souhlasem zaměstnavatele. Pokud tato "konkurence" nenastává, můžete mít teoreticky neomezený počet zaměstnání (druhou věcí je, co lze fakticky stihnout). V zásadě Vám tedy nic nebrání v tom, abyste si našla práci, klidně na "plný úvazek" na dobu od ledna 2016. Pokud druhý pracovní poměr sjednán pouze na dobu do nástupu do původního zaměstnání, nedojde ke kolizi, ale pokud byste si našla pracovní poměr na dobu delší, je na Vaší odpovědnosti, abyste zvládla pracovní povinnosti souběžně a nebo zajistila, že původní pracovní poměr bude včas ukončen, takže nedojde na to, že byste ve stejný časový úsek měla pracovat na dvou různých místech pro dva různé zaměstnavatele.

Pokud jde o zdravotní a sociální pojištění, tak zde není žádný problém a to ani v situaci, kdy byste pracovala při rodičovské dovolené ani kdybyste měla dvě zaměstnání souběžně - druhé zaměstnání či čerpání rodičovské dovolené začne být relevantní až v okamžiku, kdy v některém ze zaměstnání není dosahován minimální vyměřovací základ (minimální mzda) a tudíž pokud by zde nebyly doloženy další okolnosti, muselo by se zdravotní pojištění počítat nikoliv jen % sazbou, ale dopočítat tak, aby odpovídalo pojistnému z minimálního vyměřovacího základu.

Z hlediska koordinace je složitější situace ohledně daní - tzv. "růžový formulář" (prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků), lze mít v jednu chvíli pouze u jednoho zaměstnavatele, takže je třeba dát pozor, aby člověk iniciativně nepodepsal tento formulář v obou zaměstnáních zároveň.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším