Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Otěhotnění ve výpovědní lhůtě
Otázka
Dobrý den, otěhotněla jsem ve výpovědní lhůtě(říjen), výpověď mi dal zaměstnavatel k 31.8 2015 z nadbytečnosti, par.52/c. Dohodli jsme se na ukončení prac.poměru k 15.11 2015. Tudíž teď musím na ÚP. V zaměstnání jsem pracovala 7 let. Musím si teď najít zaměstnání, abych dostala PPM a mateřskou? Jaké jsou podmínky? Děkuji Vám za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
pokud jste obdržela od zaměstnavatele výpověď pro nadbytečnost, tj. dle § 52 písmeno c) Zákoníku práce, pak Váš pracovní poměr měl skončit po uplynutí výpovědní doby s tím, že vzhledem k délce pracovního poměru Vám mělo náležet odstupné minimálně ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Výpovědní doba je dvouměsíční (pokud si strany platně nesjednají jinak) a počíná běžet od prvního dne měsíce následujícího po měsíci, kdy Vám byla výpověď doručena, tzn. pokud jste obdržela výpověď v srpnu, výpovědní doba počala běžet 1.9. a měla by skončit 31.10.2015. Pakliže jste však v této době otěhotněla, začala Vám běžet tzv. ochranná doba a pracovní poměr by Vám v důsledku výpovědi pro nadbytečnost neskončil před jejím skončením, což v praxi znamená, že by zbytek výpovědní lhůty doběhl až po skončení rodičovské dovolené (pokud byste se ji rozhodla čerpat).
V dotaze nicméně dále uvádíte, že jste se dohodli na skončení pracovního poměru k 15.11.2015. Z dotazu není zcela zřejmý charakter této dohody, nicméně "od boku" dotaz působí tak, že jste nakonec místo výpovědi pro nadbytečnost přistoupili k ukončení pracovního poměru dohodou - výše zmiňované ochranné doby se v případě dohody (kdy zaměstnanec dotčený termín skončení pracovního poměru tímto způsobem odsouhlasil) neuplatní, takže pokud nakonec došlo k uzavření platné dohody o rozvázání pracovního poměru, pracovní poměr skončí k 15.11.2015 bez ohledu na skutečnost, že by v danou chvíli kvůli těhotenství nemohl skončit uplynutím výpovědní lhůty. Je nicméně možné, že zmiňovaná dohoda má nějaký jiný charakter (např. dotčená dohoda nemusela řešit zánik pracovního poměru, ale naopak to, že v zaměstnání ještě určitou dobu zůstanete po skončení pracovního poměru), takže v případě jakýchkoliv pochybností lze doporučit konzultovat její znění v rámci osobní konzultace.
Podmínkou pro získání peněžité pomoci v mateřství (PPM) je doba účasti na nemocenském pojištění v délce alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM a trvání nemocenského pojištění v době nástupu na PPM nebo nástup na PPM v ochranné lhůtě 180 kal.dnů po skončení pracovního poměru. Samotný nástup si pak lze zvolit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu.
Pokud bychom nakonec došli k tomu, že pracovní poměr nezanikl (výpovědní lhůta se prodlužuje z důvodu těhotenství, nedošlo ke skončení pracovního poměru dohodou) tak by se splněním podmínek zřejmě nebyl problém - pracovní poměr by trval ke dni nástupu na PPM a za poslední dva roky byste měla více než dostatek doby pojištění.
Složitější je, pakliže jste uzavřela dohodu o ukončení pracovního poměru. Pak je otázka, zda od skončení pracovního poměru (tj. od 15.11.2015) stihnete nastoupit na PPM do 180 kal.dnů (počítáno od 16.11.2015). Neuvádíte očekávaný termín porodu, ale pokud jste otěhotněla v říjnu, tak se Vám zřejmě počátek osmého týdne před očekávaným termínem porodu buď těsně vejde či naopak nevejde do ochranné lhůty nemocenského pojištění.
Pokud byste se do ochranné lhůty nevešla, je řešením, jak získat peněžitou pomoc v mateřství, v mezidobí ještě nastoupit do zaměstnání, které by Vám založilo účast na nemocenském pojištění. V průběhu těhotenství se totiž sčítají nevyčerpané dny ochranné lhůty z předchozího zaměstnání s ochrannou lhůtou získanou v novém zaměstnání (až do maxima 180 dnů). Pokud byste například nastoupila po 30 dnech nezaměstnanosti (180 - 30 = 150 dnů zbývající ochranné lhůty) na dalších 25 dnů do zaměstnání, tak po jeho skončení byste měla nárok na 25 dnů ochranné lhůty z nového zaměstnání, k čemuž by se přičetlo nevyčerpaných 150 dnů z předchozího zaměstnání, takže ve výsledku by Vám běželo od skončení nového zaměstnání 175 dnů ochranné lhůty. Sluší se upozornit, že výše peněžité pomoci v mateřství se bude počítat z posledního zaměstnání, takže pokud byste nastoupila např. na zmiňovaných 25 dnů do hůře placeného zaměstnání, dostala byste následně adekvátně nižší mateřskou (situace samozřejmě platí i naopak).
Pokud by se stalo, že nebudete splňovat podmínky pro nárok na PPM, je možné ode dne narození dítěte pobírat rodičovský příspěvek, ev. přídavky na děti (více informací k tomuto najdete na http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane). Pokud správně odhadujeme, že mateřskou zde myslíte rodičovský příspěvek (pojem mateřská se jinak používá pro Vámi zmiňovanou PPM), tak ten náleží na základě péče o dítě a nárok na čerpání peněžité pomoci v mateřství je pro přiznání rodičovského příspěvku podstatný pouze co do možnosti volit si rychlost čerpání této dávky (není k tomu nicméně nutný nezbytně - má-li otec dítěte v pořádku nemocenské pojištění, lze rodičovský příspěvek volit přes jeho vyměřovací základ).
V případě potřeby je možné informace upřesnit.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková a Ondřej Načeradský
za Občanskou poradnu Společnou cestou