Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Rozdělení společnosti na dva nezávislé subjekty
Otázka
Dobrý den, v lednu 2016 bych měla nastoupit do práce po rodičovské dovolené. Právě jsem se dozvěděla, že společnost, u které jsem pracovala, byla rozdělena na dva samostatné subjekty. Zatím jsem od zaměstnavatele nedostala jasnou odpověď, zda mě zaměstná. Má pracovní pozice byla přesunuta do nové firmy a je možné, že je i obsazená. Já bych ideálně brala odstupné a hledala si práci jinou. Podle staré kolektivní smlouvy jsem měla nárok na 8 platů, ale nevím, jak to teď bude podle podmínek nové společnosti. Pracovní smlouvu mám starou ještě s původní firmou. Poraďte, jaké mám vyjednávací možnosti - mohu říct rovnou, že do nové firmy nenastoupím a že mám nárok na nějaké odstupné? Děkuji moc za Vaší pomoc.
Odpověď
Dobrý den,
právní rozdělení zaměstnavatele na dva subjekty samo o sobě nemá vliv na trvání pracovního poměru. Pokud je jasno ohledně toho, pod kterou společnost přešlo Vaše dosavadní pracovní místo (část provozu, jehož bylo součástí), je následně na této společnosti, aby Vám dala po skončení rodičovské dovolené výpověď z organizačních důvodů spočívajících v nadbytečnosti, pakliže v souvislosti s rozdělením společností došlo k takovým změnám v provozu, že Vaše pracovní místo zaniklo (např. místo 4 účetních jsou nyní zaměstnávány jen 2 účetní a dvě asistentek účetních, jejichž pracovní náplň se liší od dvou zrušených pozic účetních).
Důvodem k ukončení pracovního poměru by však rozhodně nebyla situace, kdy by pracovní místo nezaniklo, ale zaměstnavatel ho obsadil jiným zaměstnancem. Není to však v praxi nic neobvyklého a zaměstnavatelé následně obvykle nabízí skončení pracovního poměru dohodou (aniž by příliš zdůrazňovali, že pokud by nabídku zaměstnanec odmítl, tak by případná výpověď mohla být u soudu žalována na neplatnost).
Rozhodně bych Vám nedoporučoval začínat jednání tím, že do "nové firmy" nenastoupíte - pokud na ně přešla Vaše pracovní smlouva, přešli na ně jak povinnosti, tak ale i práva zaměstnavatele a základním právem zaměstnavatele je požadovat po zaměstnanci, aby řádně odváděl sjednanou práci. Pokud byste začala s tím, že chcete ve firmě skončit, může se snadno stát, že zaměstnavateli "spadne kámen ze srdce", jelikož nebude vědět jak se Vás legálně "zbavit" a najednou Vám místo připravené dohody s odstupným začne říkat, že pokud nejste schopna plnit své povinnosti, tak máte sama dát výpověď (bez odstupného), nebo Vám "milostivě" bude ochoten podepsat dohodu o skončení pracovního poměru na Vaši žádost (rovněž bez odstupného). Neříkám, že se takto nutně musí chovat Váš zaměstnavatel, ale je vhodné s touto variantou počítat a tudíž bych jednání doporučit začít spíše ve stylu, že Vám tehdy a tehdy má končit rodičovská dovolená a jelikož došlo k takto zásadním změnám u zaměstnavatele, dovolujete si požádat o informaci, zda došlo k zániku Vašeho pracovního místa či nikoliv. Je možné, že zaměstnavatel začne tím, že Vám bude ukončen pracovní poměr výpovědí pro nadbytečnost (s odstupným), nabídne ukončení dohodou (za určitých podmínek) a nebo se bude tvářit, že s Vámi počítá a že se o své místo nemusíte bát. V takovém případě lze ještě zkusit "motivovat" zaměstnavatele k dohodě tím, že budete potřebovat vhodnou úpravu pracovní doby k skloubení práce a péče o dítě (na což zaměstnavatelé často reagují tím, že nemohou vyhovět pro vážné provozní důvody).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.