Výpověď

Dotaz ze dne 29. 7. 2008 18:00.

Otázka

Pracuji ve firmě RZ.Technics s.r.o více než 3roky.Poslední dobou vedení firmy začalo zpožďovat výplatu mezd a to tak ,že k dnešnímu dni tj.29.7. máme poslední výplatu poze za měsíc duben.Výplatní termíny jsou stnoveny na 20tého.každého měsíce.Po špatných zkušenostech s vedením jsme se s kolegou rozhodli podat okamžitou výpověď s nárokem na trojnásobek mzdy.Odeslali jsme toto poštou a jelikož jsme v této době byli na řádné dovolené,zaměstnavatel nemeškal a ještě téhož dne nám zaslal okamžitou výpověď ze strany zaměstnavatele.Důvod-zapřel nám dovolenou a nazval ji neomluvenou absencí s okamžitým ukončením pracovního poměru.Výpověď převzala od pošt.doručovatelky manželka.Mám naději na nějaké kladné vzřízení svých nároků?Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

podmínkou okamžitého zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance je, že zaměstnavatel nevyplatil mzdu do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti, což ve Vašem případě za květen vychází na 15. červenec (mzda je splatná do konce následujícího měsíce bez ohledu na to, kdy je termín výplaty mzdy). Předpokládejme, že jste s kolegou sepsali okamžité zrušení pracovního poměru po tomto datu a že bylo poté zaměstnavateli řádně doručeno. Váš pracovní poměr v tom případě zanikl ke dni, kdy bylo okamžité zrušení doručeno zaměstnavateli. Doporučujeme oznámit písemně zaměstnavateli, že Váš pracovní poměr zanikl toho a toho dne na základě Vámi učiněného okamžitého zrušení a vyzvat jej k zaplacení dlužné mzdy a odstupného ve výši trojnásobku průměrné mzdy s tím, že jinak budete své nároky vymáhat soudně.

Okamžité zrušení pracovního poměru pro neomluvené absence by bylo účinné až k datu, kdy Vám ho zaměstnavatel doručil. I kdyby zde k němu byly důvody, mohlo by být takovéto skončení platné pouze za předpokladu, že by bylo neplatné Vaše okamžité zrušení pracovního poměru pro nevyplacení mzdy. Lidově řečeno nelze rušit něco, co bylo již předtím zrušeno. Lze tak zaměstnavatele ve výzvě k zaplacení odstupného upozornit na to, že pro platnost jím podaného zrušení pracovního poměru by bylo v první řadě třeba, aby podal žalobu na neplatnost Vámi podaného zrušení pracovního poměru, přičemž u soudu bude muset prokázat, že Vám mzdu vyplatil včas.

Pokud zaměstnavatel nezaplatí dlužnou částku v zákonné lhůtě, můžete se obrátit na soud s žalobou na zaplacení, s níž máte dobrou šanci uspět. Pokud by však Váš zaměstnavatel byl schopen prokázat, že Vám mzdu vyplatil včas a vyhrál spor o neplatnost Vámi podaného okamžitého zrušení pracovního poměru, nemohl byste již uplatňovat neplatnost jeho výpovědi (okamžitého zrušení pracovního poměru), neboť její neplatnost můžete dle zákona uplatnit pouze ve lhůtě dvou měsíců. Proti tomu se je možné pojistit tím, že vedle žaloby na zaplacení podáte ve stanovené dvouměsíční lhůtě také žalobu na neplatnost výpovědi (okamžitého zrušení pracovního poměru), (zaprvé z důvodu, že v době výpovědi tu již pracovní poměr nebyl, za druhé – pokud soud dospěje k závěru, že Vaše okamžité zrušení bylo neplatné a pracovní poměr tu byl – z důvodu, že nebyl dán zákonný výpovědní důvod, neboť nešlo o neomluvenou absenci, nýbrž o čerpání dovolené, což Vám může dosvědčit kolega). Tento postup lze vynechat, pokud jste si jistý, že zaměstnavatel nebude schopen prokázat, že Vám mzdu včas vyplatil (např. pomocí věrohodných svědků).

Za Občanskou poradnu Jižní Město,

Petra Lomozová a Ondřej Načeradský

Souhlasím se vším