Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Státní svátky proplácení
Otázka
Pracuji v nepřetržitém provozu. Příklad: svátek je 1. ledna já nastoupím do práce 31. prosince a končím v 6hod. ráno 1. ledna. Mám nárok na proplacení svátku 1. ledna?
Odpověď
Dobrý den,
u nočních směn musíme v první řadě vyjít z ustanovení § 91 odst. 6 zákoníku práce, podle kterého "začíná den pracovního klidu hodinou odpovídající nástupu zaměstnanců té směny, která v týdnu nastupuje podle rozvrhu směn jako první". Vyjdeme-li z tohoto pravidla, tak Vámi zmiňovaná směna nepředstavuje práci ve svátek, svátek u takovéhoto zaměstnavatele začíná v 6 hodin ráno 1. ledna a končí 6 hodin ráno 2. ledna.
Toto pravidlo se může a nemusí používat pro odměňování (záleží na zaměstnavateli či případné kolektivní smlouvě), takže by bylo možné jak to, aby zaměstnavatel svátek počítal "od půlnoci do půlnoci" a v příkladu zmiňovaný zaměstnanec by měl 6 hodin odpracovaných ve svátek, tak to, aby počítal svátek až o začátku další směny, takže dotčený zaměstnanec by neměl žádné vykázané hodiny odpracované ve svátek a naopak zaměstnanec nastupující 1. ledna večer by měl započítány jako svátek i hodiny připadající na 2. ledna.
Pokud jde o samotné "proplácení svátků", tak se nabízí otázka, zda-li tím myslíte "proplácení" ve smyslu nekrácení mzdy či vyplacení náhrady mzdy za směnu, kterou zaměstnanec kvůli svátku neodpracuje, nebo poskytnutí náhradního volna či příplatku v situaci, kdy zaměstnanec pracuje bez ohledu na to, že směna připadá na svátek.
Pokud jde o první variantu, tak zde není moc co dodat - pokud by se u zaměstnavatele o svátku nepracovalo a svátek nám začal z pohledu zaměstnavatele 1. ledna v 6:00, tak by zaměstnanci, který by jinak měl přijít na směnu, nebyla krácena mzdy (typicky zaměstnanci s měsíční mzdou) či mu byla poskytnuta náhrada mzdy (zaměstnanci placení od hodiny či směny, úkolová mzda).
U druhé varianty v primární podobě platí, že zaměstnanci náleží za práci ve svátek normální mzda a poskytne se mu náhradní volno, pouze na základě domluvy může zaměstnavatel poskytovat místo náhradního volna příplatek ve výši 100 %.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.