Ukonceni neschopenky x nocni smena

Dotaz ze dne 17. 2. 2016 06:41.

Otázka

Dobry den, ke dni 15.2.2016 mi byla ukoncena DPN. V praci mi rekli, ze jeeste toho patnacteho musim na nocni smenu. Ovsem doktor, mi rekl opak, ze na nocni smenu mam jit az dalsiho dne. Nasledne doktor volal i na okresni spravu soc. zabezpeceni, kde mu rekli totez. Ale presto v praci z toho pry vyvolaji dusledky, ze jsem se tooho 15 nedostavil. Je to mozne? Maji na to pravo ikdyz Okresni sprava stoji v tomto rozhodnuti zamnou?

Odpověď

Dobrý den,

tato otázka není zákonem výslovně řešena. Na jedné straně je kolem ní řada dohadů a na druhé straně nejde o tak zásadní věc, aby se kvůli ní lidé soudili v míře, abychom mohli vyjít z nějaké ustálené soudní praxe.

Máte-li neschopenku dle které jste "práce neschopen do 15.2." nemá zaměstnavatel právo po Vás požadovat, abyste nastoupil 15.2. do práce, ale obecně vzato není důvod, proč by se zaměstnanec na pokyn zaměstnavatele neměl dostavit do práce v 00:00 16.2., jelikož od půlnoci již žádná překážka pracovní neschopnosti neexistuje. Lze si nicméně představit i analogické použití ustanovení § 91 odst. 6, které pro účely určení dnů pracovního klidu zavádí pravidlo, že u zaměstnavatele, u kterého zaměstnanec koná práci v nočních směnách, začíná den pracovního klidu hodinou odpovídající nástupu zaměstnanců té směny, která v týdnu nastupuje podle rozvrhu směn jako první.

Osobně souhlasím s první variantou výkladu - překážka v práci skončí s dnem skončení pracovní neschopnosti a nevidím důvod, proč by se zaměstnanec nemohl dostavit do zaměstnání po půlnoci. V praxi je celkem běžné i to, že zaměstnanci naopak dobrovolně nastupují již na tu část směny, která připadá na den skončení pracovní neschopnosti a naopak se řeší, jestli jim zaměstnavatel může (či by dokonce měl) odmítnout umožnit výkon práce připadající na dotčený den. Pokud je mi známo, tak se v zaměstnavatelské praxi vychází z toho, že pokud je zaměstnanec ochotný nastoupit již na část směny připadající na den ukončení pracovní neschopnosti, nemá zaměstnavatel důvod mu práci nepřidělit - zaměstnavatel nesmí přidělovat práci zaměstnanci zdravotně nezpůsobilému konat práci a po faktické stránce je zpravidla jasné, že zaměstnanec pár hodin před koncem dne již bude ve stavu umožňujícím výkon práce a tento stav se "náhle nezlomí" až úderem půlnoci.

Stručně řečeno: pokud zaměstnavatel požadoval nástup např. již od 22:00 tak na to neměl nárok, ale pokud požadoval nástup od 00:00 následujícího dne, neviděl bych důvod, proč by měl zaměstnanec odmítnout konat práci. V případě nutnosti by se bylo možné zkusit dovolat jiného výkladu (posuzování směn jako celek podle počátku s tím, že zaměstnavatel s adekvátním předstihem směny nestihl přeplánovat), ale příliš bych tomu nevěřil a nepouštěl bych se do takovéhoto sporu, pokud by zaměstnavatel nevyvodil tak zásadní důsledky, že by již zaměstnanec vlastně neměl co ztratit.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším