Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Přechod z doby určité na dobu neurčitou
Otázka
Dobrý den,
chci se informovat o postupu řešení při prodloužení smlouvy na dobu neurčitou. V jisté firmě jsem zaměstnancem od roku 2013, a bude se mi měnit smlouva na dobu neurčitou. V průběhu let se mi měnila výše úvazku. Ve smlouvě mám uvedenou výši úvazku 1,0. Kolegyně, které se také bude měnit smlouva na dobu neurčitou, má ve své smlouvě úvazek ve výši 0,5, nicméně dodatkem se jí v minulosti již výše úvazku změnila na 1,0. Řešíme, jestli tedy v dodatku bude uvedena výše úvazků dle prac. smlouvy - tzn. já budu mít výši úvazku na dobu neurčitou 1,0 a kolegyně 0,5 úvazku, ale dle stavu financí bude mít jakoby navýšen úvazek na 1,0, který se bude moct měnit..? Je to tak? Nebo výše úvazku není ve smlouvě na dobu neurčitou stanovena? Nikde jsem tuto informaci nenašla..
Děkuji předem za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
jednou věcí je pracovní smlouva, která má zákoníkem práce předepsané určité základní obsahové náležitosti (druh práce, místo výkonu práce, den nástupu) a dále především u řady aspektů platí, že pokud není ve smlouvě stanoveno jinak, bude pro daný pracovní poměr platit to, co stanoví zákoník. Právě to je například případ pracovního úvazku - pracovní poměr může být sjednán např. na 20 hodin týdně, ale taková skutečnost musí být uvedena ve smlouvě, jinak by se vycházelo z toho, že si strany sjednaly pracovní poměr v rozsahu základní pracovní doby (40 hodin týdně). Stejně tak musí být v pracovní smlouvě ujednáno, že má jít o pracovní poměr na dobu určitou, pokud by tato informace nebyla v pracovním smlouvě uvedena, platilo by, že jde o pracovní poměr na dobu neurčitou.
Něco jiného je však dodatek k pracovní smlouvě - jelikož jde o dodatek, není nutné, aby obsahoval všechny náležitosti, které by musela mít pracovní smlouva. Naopak je obvyklé a normální, pokud v dodatku jsou uvedeny pouze ty aspekty, které se dodatkem mění a vše ostatní je ponecháno "bez komentáře" jelikož, se jich dodatek netýká a postupuje se podle předchozího ujednání. Je-li tak např. sepisován dodatek řešící přeměnu pracovního poměru z doby určité na dobu neurčitou, není v principu nutné řešit nic jiného a klidně postačuje text v duchu: zaměstnanec A se dohodl se zaměstnancem B na dodatku k pracovní smlouvě C, která se mění tak, že pracovní poměr je sjednán na dobu neurčitou.
Na druhé straně, když už je z nějakého důvodu nutné uzavřít dodatek ke smlouvě, přímo se nabízí využít této příležitosti k tomu, aby se upravili i další aspekty ke smlouvě - jde samozřejmě stále o dodatek, neboli věc dohody. Takže pokud zaměstnavatel nabídne změnu pracovního poměru na dobu neurčitou s tím, že se upraví zároveň délka úvazku, může zaměstnanec reagovat tak, že souhlasí s obojím či nesouhlasí s obojím a nebo, že souhlasí pouze s prodloužením, ale nikoliv již s úpravou úvazku. Pak by bylo otázkou vyjednávání, jestli zaměstnavatel bude trvat na svém s tím, že pokud zaměstnanec nepřistoupí na úpravu úvazku, tak nedojde k přeměně smlouvy na dobu neurčitou (což může také znamenat, že pracovní poměr zanikne uplynutím sjednané doby, pokud již nedošlo k porušení limitů práce na dobu určitou), či v tomto ustoupí a dodatek se omezí na ujednání o době neurčité.
Pokud jde o "jakoby navýšení úvazku", je otázkou co si pod tím představit - zaměstnanec a zaměstnavatel jsou vázání rozsahem smlouvy, takže zaměstnavatel na jedné straně může a na druhé straně musí přidělovat práci ve sjednaném rozsahu a zaměstnanec pak má právo a povinnost tuto práci odvést. Je-li situace taková, že zaměstnavatel může garantovat práci na 0,5 úvazku s tím, že je možné, že bude potřebovat práci ve větším rozsahu, ale možná také ne, tak by měl pracovní poměr sjednat na 0,5 úvazku s tím, že zaměstnanec na zkrácený úvazek může po dohodě pracovat ve vyšším rozsahu aniž by se to považovalo za práci přesčas (až do 1 úvazku). Zaměstnavatel však riskuje, že by mu zaměstnanec sdělil, že právi ve větším rozsahu neodvede. Na druhé straně, pokud by sjednal pracovní poměr na 1 úvazek a pak přiděloval práci pouze v rozsahu 0,5 úvazku, musel by za druhou polovinu úvazku vyplatit náhradu mzdy (zaměstnance připravil o možnost si vydělat). Svébytnou kapitolou jsou pak případy, kdy zaměstnavatel řeší dynamický vývoj potřeby pracovní síly, dojde nečekaně k prostojům atd..
Shrnutí: doba určitá/neurčitá a rozsah úvazku jsou dva samostatné aspekty. Není-li ve smlouvě uveden rozsah práce, znamená to celý úvazek a v případě potřeby zkrácení je nutné výslovně ujednat, že se rozsah práce zkracuje např. na 0,5 úvazku.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.