Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
stěhování zaněstnavatele
Otázka
Dobrý den, po skončení RD jsem se vrátila do práce, zaměstnavatel se mnou nepočítal, přestože jsem mu to oznámila doporučeným dopisem. Protože pro mě nemá práci v administrativě, tak mě na dobu nezbytně nutnou přeřadil do skladu. Ve smlouvě mám místo výkonu práce pražskou adresu, ale plánuje se přesunout z důvodu úspor do Liberce. Bylo mi řečeno, že mi potom nabídne práci v Liberci, ale když jí nepřijmu může mi dát výpověď bez odstupného. A pokud nenastoupím, tak mi dá první den Ačko a vyhodí mě. Kromě místa výkonu práce, je ve smlouvě uvedena tato věta: Dle potřeb zaměstnavatele a okolnostem k výkonu práce příslušným. Tu potřebuji vysvětlit, Celé to na mě působí tak, abych dala výpověď dohodou a nemusel mi platit odstupné. Má na to právo? Jak se mohu bránit? Pracovat pro něj do budoucna nechci, ale nechci mu nechat odstupné. Děkuji za odpověď. S pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze ze zákonem stanovených důvodů. Jedním z nich je (v § 52 písm. b) "přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část". V případě skončení pracovního poměru výpovědí nebo dohodou z tohoto důvodu náleží zaměstnanci odstupné. Toto platí jak u výpovědi, tak i dohody o skončení pracovního poměru.
Zaměstnavatel je povinen přidělovat Vám práci na základě pracovní smlouvy, což znamená mimo jiného, v místě, které je sjednáno jako místo výkonu práce. Vámi citované ustanovení těžko posoudíme bez možnosti ho vidět v kontextu, nicméně, pokud máte v pracovní smlouvě stanovené jako místo výkonu práce město Prahu, nebo dokonce konkrétní pražskou adresu, lze těžko považovat případný dodatek o "potřebách zaměstnavatele a okolnostem..." za rozšíření sjednaného místa např. na celou ČR, či celou planetu. Pravděpodobně se bude jednat spíše o to, že zaměstnavatel uvedl jako místo výkonu práce "Prahu" s tím, že v rámci prahy není možné místo blíže určit a tudíž se v jejích hranicích může práce přidělovat na různých místech dle "potřeb a okolností". Přidělení práce mimo Prahu by však již nebylo přidělením práce ve sjednaném místě.
V případě přemístění zaměstnavatele má zaměstnavatel v podstatě dvě možnosti. Navrhne zaměstnanci změnu pracovní smlouvy, resp. dodatku, kterým změní místo výkonu práce. S tím ovšem musí zaměstnanec souhlasit. Pokud nedojde k dohodě, je nutné rozvázat pracovní poměr (a je jedno zda výpovědí nebo dohodou, ovšem lze doporučit trvat na uvedení "správného" důvodu, protože zakládá nárok zaměstnance na odstupné).
Kdyby nedošlo ke změně pracovní smlouvy ani k rozvázání pracovního poměru a zaměstnavatel trval na tom, aby zaměstnanec dojížděl do zaměstnání mimo sjednané místo výkonu práce, zaměstnanec by měl písemně oznámit zaměstnavateli, že trvá na výkonu práce v místě dle pracovní smlouvy. Zaměstnavatel následně nemůže nedojíždění zaměstnance na jiné než sjednané místo považovat za neomluvenou absenci (zmíněná "Ačka"), jelikož zaměstnanci brání ve výkonu práce překážka na straně zaměstnavatele (viz rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR ze dne 9. 3. 2004 sp. zn. 21 Cdo 2048/2003). V případě takové překážky náleží zaměstnanci náhrada mzdy nebo platu.
Tedy, Vy nejste povinna přijmout dodatek k pracovní smlouvě, kterým bude změněno místo výkonu práce. Pak by Vám zaměstnavatel musel dát výpověď nebo s Vámi uzavřít dohodu o skončení pracovního poměru. Je pouze a jen na Vás, zda přistoupíte na nějakou formu dohody. Pokud se rozhodnete na dohodu přistoupit, je třeba velice pečlivě uvážit, co podepisujete - u výpovědi jste chráněna automaticky, ale u dohody záleží pouze a jen na jejím obsahu. Minimálně tak rozhodně trvejte na uvedení výpovědního důvodu "přemístění zaměstnavatele nebo jeho části dle § 52 písm. b) zákoníku práce", aby Vám vznikl nárok na odstupné.
Pokud by zaměstnavatel postupoval tak, že by nevykonávání práce mimo sjednané místo považoval za neomluvené absence a následně Vám kvůli nim ukončil pracovní poměr, měla byste rozhodně možnost žalovat na neplatnost takového rozvázání pracovního poměr (na podání žaloby máte 2 měsíce ode dne, kdy měl pracovní poměr touto výpovědí skončit).
Pro výsledek sporu je také podstatné, zda-li zaměstnanec oznámí zaměstnavateli, že trvá na dalším přidělování práce. Pokud ano, tak je výsledkem úspěšné žaloby trvání pracovního poměru s možností požadovat náhradu ušlé mzdy za dobu, kdy zaměstnavatel práci nepřiděloval. V opačném případě, kdy zaměstnanec další přidělování práce nepožadoval, nemění se nic na tom, že pracovní poměr příslušného dne skončil, ale pouze se má dále za to, že pracovní poměr skončil dohodou (a nikoliv např. pro neomluvené absence). Nevzniká zde však nárok na klasické odstupné, pouze pokud by došlo k okamžitému rozvázání pracovního poměru, byla by možnost žádat náhradu za "ušlou" výpovědní dobu - tedy mzdu za dva měsíce.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Markéta Vávrová a Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.