Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
podpora
Otázka
Dobry den jsem domaci delnice dostala jsem vypoved kvuli zruseni firmy nyni nedostavam zadnou praci vyplatu mam nyni jen 1300kc muzu se nekde odvolat z ceho mi budou pocitat odstupne a podporu dekuji
Odpověď
Dobrý den,
pokud Vám zaměstnavatel nepřiděluje práci, protože ji pro Vás již prostě nemá (a pokud jste dostala výpověď pro zrušení zaměstnavatele, pravděpodobně to tak bude), jedná se o tzv. překážku na straně zaměstnavatele. Dokud ovšem pracovní poměr trvá (i v průběhu výpovědní doby), Vy máte nárok na tzv. náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku (viz § 208 zákoníku práce). Pokud se domníváte, že je Vám vyplácena nižší, než by měla být, doporučuji nejdříve kontaktovat zaměstnavatele, resp. mzdovou účetní s dotazem, z jakého důvodu se tak děje, příp. požadovat doplacení částky do plné výše náhrady mzdy. Pokud byte tímto způsobem neuspěla, je třeba se po vyzvání zaměstnavatele tzv. předžalobní upomínkou obrátit žalobou na soud.
Odstupné, pokud na něj vznikl nárok, je vyplaceno za určený počet měsíců (v závislosti na tom, jak dlouho trval pracovní poměr), za každý měsíc náleží tzv. průměrný měsíční výdělek. Zjišťuje se z předchozího kalendářního čtvrtletí. Jde-li o odstupné, pak Vám náleží k poslednímu dni pracovního poměru. Jeli např. posledním dnem pracovního poměru 31.10.2016, bude se pro výpočet průměrného výdělku vycházet ze 3. čtvrtletí (tedy měsíce červenec-září). Pokud byste v rozhodném období neodpracovala alespoň 21 dnů, použije se tzv. pravděpodobný výdělek - ten zaměstnavatel zjistí z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, příp. které by zřejmě dosáhl.
Podporu v nezaměstnanosti vypočítá úřad práce na základě doložení výše mzdy od bývalého zaměstnavatele, a to např. potvrzením o zaměstnání, potvrzením zaměstnavatele o výši průměrného výdělku. Pokud by nic z toho nebylo možné zajistit, mělo by stačit doložit mzdu výplatními páskami. I zde se vychází z průměrného měsíčního výdělku za rozhodné období - předchozí kalendářní čtvrtletí. Důležité je zde datum skončení pracovního poměru - od něj se odvíjí, o které kalendářní čtvrtletí půjde. I zde platí ustanovení o tzv. předpokládaném výdělku, jak bylo popsáno výše.
Doporučuji si u zaměstnavatele vyjasnit, zda je Vám vyplácena náhrada mzdy v adekvátní výši, příp. proč se tak neděje.
S pozdravem,
Markéta Vávrová,
Občanská poradna Společnou cestou