Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
přeplánování směn
Otázka
Dobrý večer.Pracuji Hypermarketu a mám směny krátký+dlouhý týden.protože ve svátek,který připadá na mou směnu bude zavřeno,přeplánuje nám zaměstnavatel směnu na jiný den,abychom prý splnili fond pracovní doby a vyrovnávací období.Nechápu,proč si tuto směnu musím nadělávat,když ti,co pracují na 8 mají volno a svátek zaplacený.Já nemohu za to,že je zavřeno.Pokud zaměstnavatel nemůže otevřít,není to náhodou překážka na jeho straně?Já klidně do práce půjdu,ale je mi to znemožněno. Zákoník práce ČÁST ŠESTÁHLAVA II§ 115(3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku. Chápu dobře,že by svátek měl být brán,jako kdybych v práci byla,jen bez příplatku? Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
Vámi zmiňovaná problematika je řešena poměrně často i v diskuzích na internetu, neboť v zákoně není přesně stanoveno, jak mají být rozdělovány směny (resp. je stanoveno, že má být ve vztahu k zaměstnancům dodržován rovný přístup).
Předně je třeba vycházet z toho, že směny určuje zaměstnavatel. Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny (v případě konta pracovní doby 1 týden) před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem jinak. Při rozvržení směn je povinen dodržovat požadavky zákona na nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami (§ 90 zákoníku práce) a na nepřetržitý odpočinek v týdnu (§ 92 zákoníku práce).
Pokud jde o určení či neurčení směny na den státního svátku, pak jde zcela o kompetenci zaměstnavatele. Pokud by však zaměstnavatel při určování, kdo si státním svátkem "odpracuje" směnu a kdo ji musí "nahradit", některé zaměstnance zvýhodňoval a jiné znevýhodňoval, pak jde o nerovný přístup k zaměstnancům.
Doporučovala bych vyzvat zaměstnavatele ke změně jeho přístupu k rozvržení směn ve vztahu ke státnímu svátku (a chápu, že komunikace v tomto nemusí být příjemná a bez negativních důsledků, takže spíše dávám ke zvážení), a dále bych doporučovala obrátit se na inspektorát práce s dotazem či stížností, zda zaměstnavatel dodržuje pracovně-právní předpisy.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cestou