Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Změna organizace provozu
Otázka
Dobrý den, pracuji u zaměstnavatele ve dvousměnném provozu. Nyní bude zaměstnavatel přecházet na třísměnný provoz, což mně nevyhovuje. Mám ukončit pracovní poměr nebo dostanu výpověď od zaměstnavatele? Budu mít nárok na odstupné? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
podstatné je, zda máte rozvržení pracovní doby sjednáno v pracovní smlouvě nebo ne.
Pokud máte v pracovní smlouvě sjednaný dvousměnný provoz, je změna na třísměnný možná pouze změnou pracovní smlouvy po dohodě s Vámi (nelze měnit jednostranně). Na změnu tedy nemusíte přistoupit. Pokud by ovšem zaměstnavatel nezbytně potřeboval, aby Vaše pozice pracovala na tři směny, může Vám dát výpověď z organizačních důvodů. V takovém případě odstupné náleží.
Pokud nemáte rozvržení pracovní doby sjednáno v pracovní smlouvě, tak se použijí ustanovení zákoníku práce, kde se stanovuje, že pracovní dobu určuje zaměstnavatel. Při rozvržení pracovní doby je zaměstnavatel povinen přihlédnout k tomu, aby toto rozvržení nebylo v rozporu s hledisky bezpečné a zdraví neohrožující práce. Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny před danou směnou a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení. V takovém případě je obrana proti změně rozvržení směn obtížná. Pokud by Vám to nevyhovovalo a se zaměstnavatelem jste se nedohodla, případné ukončení pracovního poměru by bylo na Vás. Dáte-li výpověď Vy, odstupné ze zákona nenáleží.
V dotaze Vaši rodinnou situace neuvádíte, ale pokud byste byla rodičem dítěte do 15 let, pak můžete požadovat po zaměstnavateli jinou vhodnou úpravu pracovní doby, například z důvodu odvádění a vyzvedávání dítěte ze školy (v žádosti je třeba přesně uvést, jak by měla být pracovní doba upravena). Nebrání-li tomu vážné provozní důvody, zaměstnavatel je povinen žádosti vyhovět.
S pozdravem
Eva Samešová, Občanská poradna Společnou cestou