Směnný provoz

Dotaz ze dne 18. 4. 2017 17:24.

Otázka

Dobrý den,

dělám na směnný provoz. Mám dotaz, ve smlouvě mám uvedenou práci pouze na odpolední směny bez uvedení časového limitu, zaměstnavatel se vyjádřil, že s ohledem na potřeby firmy, bude prodloužena pracovní doba do večerních hodin a tudíž ti, co chodí na odpolední, budou muset být déle. To ovšem já ani kolegyně nemůžeme s ohledem na dojíždění a nemožnost ubytování. Mám dotaz, v případě, že zaměstnavatel nařídí, že musím přijít další den v tolik a být do tolika a já to nebudu moci s ohledem na nemožnost přespání dodržet, je to důvod k výpovědi pro hrubé porušení kázně nebo v případě, že mi takto prodlouží směny (nepodepíšu dodatek), tak je možné s ohledem na změnu provozní doby brát toto jako organizační důvody a tudíž výpověď pro organizační důvody? Nevím si rady. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

zákoník práce speciálně upravuje pouze noční práci, tedy práci mezi 22 hodinou a 6 hodinou. Aby zaměstnavatel mohl po zaměstnanci požadovat práci v noci, je třeba aby toto bylo ujednáno v pracovní smlouvě. Co je "odpolední směna", resp. v jakých hodinách je, zákoník práce neupravuje. Pokud tedy máte v pracovní smlouvě uvedeno pouze, že pracujete v odpolední směně, je dále na určení zaměstnavatele, kdy to má být.

Ptáte se, jak je možné nahlížet na situaci, kdy z práce odejdete "dřív" přes pokyn zaměstnavatele, abyste pracovala déle. Zákoník práce tak podrobný není, můžeme ale čerpat z komentářů a judikátů. Tzv. "neomluvenou absenci", a to i po dobu kratší než jedna směna, lze považovat za závažné porušení povinnosti vyplývajících z právních předpisů. Pokud toto trvá delší dobu (dle judikatury alespoň 1 týden u řadových zaměstnanců), může jít o porušení povinnosti vyplývajících z právních předpisů zvlášť hrubým způsobem.

Zákoník práce uvádí jako důvod k "běžné" výpovědi tento: "g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi,".

Jeden z důvodů k okamžitému ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele je tento: "porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem."

Posouzení zda by opakované odcházení z práce dříve (v rozporu s pokyny zaměstnavatele) bylo považováno za zvlášť hrubé, závažné nebo méně závažné porušení pracovní kázně, není v působnosti naši poradny.

Aby šlo o organizační změnu, je třeba, aby oprávněný pracovník (např. ředitel) skutečně rozhodl o nějaké změně v podniku - např. změna otevírací doby provozovny. Aby bylo možné tuto organizační změnu "využít" k výpovědi, je také třeba, aby došlo k nadbytečnosti zaměstnance v souvislosti s touto změnou. Domnívám se tedy, že tento způsob skončení pracovního poměru by ve Vaší situaci nešlo "nárokovat".

Vzhledem k tomu, že je Vás více (píšete že Vy i kolegyně budete mít problém s dojížděním), doporučuji se pokusit se se zaměstnavatelem domluvit na řešení, které bude vyhovovat všem.

V případě potřeby se na nás můžete opět obrátit.

S pozdravem,

Markéta Vávrová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším