Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
plný invalidní důchod
Otázka
Dobrý den, prosím odpovězte mi na dotaz ,zdali jsem povinna dát výpověď dohodou když jsem půl roku marodila poté proběhla operace mého kyčle a čeká mě druhá operace a nyní odcházím do plného invalidního důchodu ? Má nato zaměstnavatel právo mě nutit dávat výpověď? děkuji
Odpověď
Dobrý den,
zaměstnavatel Vás v žádném případě nemá právo nutit k tomu, abyste výpověď podávala sama. Přiznáním invalidního důchodu pracovní poměr nekončí, takže máte právo dál chodit do zaměstnání. Je si ovšem na druhé straně potřeba uvědomit, že chodit do sjednané práce není jen právo, ale též povinnost. Pokud zaměstnavateli ze zdravotních důvodů nemůžete do zaměstnání přijít a nemůžete se ani "omluvit" lékařem řádně vystavenou neschopenkou, porušujete své povinnosti a v takové situaci by zřejmě bylo ve Vašem vlastním zájmu výpověď podat.
Zaměstnavatel Vám pak má možnost podat výpověď z důvodu dlouhodobé zdravotní nezpůsobilosti konat dále dosavadní práci. V případě, kdyby nezpůsobilost byla důsledkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, byl by zaměstnavatel povinen vyplatit odstupné ve výši 12 násobku průměrného výdělku, vznikla-li nezpůsobilost jiným způsobem, není povinen odstupné vyplatit.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.