Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Kontrola práce neschopného zamětsnavatelem
Otázka
Dobrý den, jsem práce neschopna 4 týden chci se zeptat jestli po každé kontrole u PL se musím hlásit zaměstnavateli, popřípadě jestli mě může zaměstnavatel, přesněji můj přímý vedoucí volat na soukromé číslo. (byla jsem na plánované kontrole u PL v úterý a poslána na vyšetření do nemocnice k neurologovi a na CT , a ve středu jsem s výsledky odevzdala PL a domluvili se na další léčbě , odpoledne jsem měla vyčítavý hovor, že jsem nenahlásila v úterý co se děje) Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
podle § 192 odst. 6 zákoníku práce je zaměstnavatel oprávněn kontrolovat režim dočasně práce neschopného zaměstnance v období prvních 14 kalendářních dnů. Po uplynutí této doby kontrolu přebírá příslušná okresní zpráva sociálního zabezpečení. Nedomníváme se proto, že byste se nyní byla povinna takto zaměstnavateli "hlásit".
I v době, kdy zaměstnavatel je oprávněn zaměstnance kontrolovat, tak může kontrolovat pouze povinnost zdržovat se v době dočasné pracovní neschopnosti v místě pobytu a dodržovat rozsah a dobu povolených vycházek, přičemž nevidíme souvislost s povinností hlásit se po kontrole u PL, resp. být k zastižení na telefonu. Takové kontroly obvykle probíhají osobně v místě pobytu dočasně práce neschopného. PL je přitom povinen zaměstnavateli sdělit místo pobytu a případných vycházek dočasně práce neschopného.
S pozdravem
Eva Samešová, Občanská poradna Společnou cestou