Vykládka zboží z ložné plochy

Dotaz ze dne 12. 8. 2008 12:34.

Otázka

Na některých firmách je běžné, že řidič přepravní společnosti musí vykládat zboží do skladů příjemce. Skládání provádí elektrickým vozíkem příjemce, na který nebyl školen. Zajímalo by mne, jestli takovou situace řeší nějaký právní předpis a jak by se postupovalo v případě úrazu na takovém vysokozdvižném vozíku.

Odpověď

Dobrý den,

otázka toho, kdo bude vykládat zboží do skladů, je věc dohody firem. Jiná věc je, kdo je odpovědný za dodržování předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, neboť porušení těchto předpisů je přestupkem, za který odpovědným osobám hrozí sankce.

Zákoník práce ukládá zaměstnavateli zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví (§ 101). Náklady s tím spojené hradí zaměstnavatel sám. Zaměstnavatel je povinen předcházet rizikům, čímž se rozumí dodržování všech právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (§102).

Zákon č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci stanoví v § 11, že na technických zařízeních, která představují zvýšenou míru ohrožení života a zdraví zaměstnanců, pokud jde o jejich obsluhu, montáž, údržbu, kontrolu nebo opravy, mohou práce a činnosti samostatně vykonávat a samostatně je obsluhovat jen zvlášť odborně způsobilí zaměstnanci. Povinnost zajistit dostatečný počet odborně způsobilých osob má podle téhož zákona opět zaměstnavatel.

Za porušení těchto předpisů hrozí zaměstnavateli sankce podle § 17 zákona č. 251/2005 Sb. o inspekci práce.

Z uvedeného vyplývá, že pokud se zaměstnavatel řidiče nedohodne o vykládce zboží jinak, je povinen zajistit svému zaměstnanci odpovídající školení.

Co se pak týče pracovního úrazu, má zaměstnanec nárok na úrazovou dávku od zaměstnavatele, upravenou v zákoně č. 266/2006 o úrazovém pojištění zaměstnanců. Povinnost poskytnout tuto dávku zaměstnavateli nevznikne jen tehdy, porušil-li postižený zaměstnanec svým zaviněním právní nebo ostatní předpisy anebo pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ačkoliv s nimi byl řádně seznámen a jejich znalost a dodržování byly soustavně vyžadovány a kontrolovány (§ 29). V případě obsluhy vysokozdvižného vozíku nelze mluvit o zaviněném porušení předpisů zaměstnancem, neboť zajištění odpovídajícího školení zaměstnanci je povinností zaměstnavatele.

Za Občanskou poradnu Jižní Město

Petra Lomozová a Ondřej Načeradský

Souhlasím se vším