Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Prosím o rychlou odpověď - Zkrácení pracovní smlouvy na dobu určitou
Otázka
Dobrý den,mám pracovní smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017.Majitelka firmy chce tuto smlouvu zkrátit a pracovní poměr ukončit k 31.8.2017 aby nemusela platit zaměstnancům odstupné. Nemá peníze z důvodu nevyhovujících zakázek.Rýsuje se jí lukrativní zakázka, pokud vyjde opět nás zaměstná.Jenže pokud nepodepíšu zkrácení ukončení pracovního poměru, práci už u ní nedostanu.Druhá věc je ta, že majitelka firmy sepíše prac. smlouvu na dobu určitou a prodlužuje jí vždy dodatkem k prac. smlouvě na další rok a takto to dělá osm let a prý to je takto v pořádku. Co dělat pokud nechci přijít o práci a zkrácení smlouvy nechci podepsat? Velice děkuji za rychlou odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
v dotaze píšete, že zaměstnavatel s Vámi původně uzavřel pracovní smlouvu na dobu určitou, kterou opakovaně prodlužuje dodatky. Zákoník práce v § 39 omezuje toto "řetězení" pracovního poměru tak, že doba pracovního poměru na dobu určitou nesmí přesáhnout 3 roky (první uzavření pracovního poměru na dobu určitou nesmí přesáhnout dobu 3 let a poté každé prodloužení jednotlivě nesmí přesáhnout 3 roky) a ode dne vzniku pracovního poměru může být opakována nejvýše dvakrát. Například tedy pracovní smlouva byla uzavřena nejprve na 2 roky a poté dvakrát prodloužena o 1 rok. Po třetí prodloužit pracovní poměr tedy nelze. Pokud k tomu však došlo, pak před skončením takového prodloužení můžete zaměstnavateli písemně oznámit, že trváte na tom, aby Vás dále zaměstnával. V tom případě platí, že se pracovní poměr mění z doby určité na dobu neurčitou.
Pokud výše uvedená situace je Váš případ, tedy že například pracovní poměr byl prodloužen po třetí nebo i vícekrát, dohodu o ukončení pracovního poměru podepisovat nemusíte a můžete počkat do prosince, kdy písemně zaměstnavateli oznámíte, že trváte na dalším zaměstnávání dle § 39 odst. 5 zákoníku práce. Samozřejmě to nese s sebou rizika, například že zaměstnavatel nebude akceptovat další zaměstnávání nebo Vám dá výpověď z jiných důvodů.
Pokud však u Vás nejde o nepovolené řetězení, pak dle mého názoru jiná možnost není, než že buď podepíšete dohodu o ukončení pracovního poměru nebo že vytrváte do konce sjednané doby a uvidíte, zda Vás dál zaměstnavatel zaměstná, případně najdete si jinou práci. Pokud byste uzavírala dohodu o ukončení pracovního poměru, pak dle zákona máte nárok na odstupné, pokud je dohoda uzavírána z organizačních důvodů (jste nadbytečná, ruší se nebo stěhuje-li se zaměstnavatel) - je dobré toto do dohody uvést. Taktéž důvod je dobré uvést pro případnou registraci u úřadu práce a nárok na podporu v nezaměstnanosti - ukončíte-li totiž pracovní poměr bez vážného důvodu, pak by Vám byla krácena podpora (pouze 40 % průměrného výdělku). V dotaze ale uvádíte, že zaměstnavatel se právě chce vyhnout povinnosti platit odstupné - podpis dohody bez uvedení důvodů by byl pro Vás nevýhodný. Doporučuji si pro případnou evidenci u úřadu práce přečíst informace na http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch .
Na závěr ještě doplním, že zákaz řetězení pracovního poměru se nevztahuje na situace, kdy jsou u zaměstnavatele dány vážné provozní důvody nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce, na jejichž základě nelze na zaměstnavateli spravedlivě požadovat, aby zaměstnanci založil pracovní poměr na dobu neurčitou (např. sezónní práce, zaměstnávání cizinců ze zemí mimo EU).
V případě potřeby je možné se na nás nebo jinou občanskou poradnu obrátit telefonicky i osobně.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cestou