Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
limit pro práci na dohodu o pracovní činnosti
Otázka
Dobrý den, pracuji od ledna na dohodu o pracovní činnosti. DPČ je uzavřena od 4. 1. do 31. 12. V současné době už mám odpracováno 1115 hodin. Musí mi zaměstnavatel dpč ukončit, nebo předělat na pracovní smlouvu? Na co mám nárok? Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den, dle § 76 odst. 2 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů stanoví, že na dohodu o pracovní činnosti není možné vykonávat práci v průměru překračujícím polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Toto ustanovení je kogentní a nelze se dohodou zaměstnance a zaměstnavatele od něho odchýlit.
Stanovená týdenní pracovní doba je v § 79 výše citovaného zákona:
(1) Délka stanovené týdenní pracovní doby činí obecně 40 hodin týdně.
(2) Délka stanovené týdenní pracovní doby činí u zaměstnanců
a) pracujících v podzemí při těžbě uhlí, rud a nerudných surovin, v důlní výstavbě a na báňských pracovištích geologického průzkumu 37,5 hodiny týdně,
b) s třísměnným a nepřetržitým pracovním režimem 37,5 hodiny týdně,
c) s dvousměnným pracovním režimem 38,75 hodiny týdně.
(3) Zkrácení stanovené týdenní pracovní doby bez snížení mzdy pod rozsah stanovený v odstavcích 1 a 2 může obsahovat jen kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis. Zkrácení stanovené týdenní pracovní doby podle věty první nesmí však provést zaměstnavatel uvedený v § 109 odst. 3.
Z výše uvedeného vyplývá, že maximální stanovená týdenní pracovní doba je 40 hodin, případně méně pokud se jedná o některé stížené podmínky (viz výše) nebo došlo k jejímu snížení v kolektivní smlouvě. Není však možné stanovenou pracovní dobu smluvně prodloužit.
Průměrná stanovená týdenní pracovní doba se počítá za celé období trvání pracovní dohody. Ve Vašem případě tedy prakticky celý rok, tedy 52 (týdnů)*20 (hodin, pokud by se jednalo o standardní provoz), nebo méně, pokud by se jednalo např. směnný provoz nebo práci v podzemních dolech či o její zkrácení kolektivní smlouvou.
Maximální počet hodin, které je možné v roce odpracovat na DPČ je maximálně 1040 hodin při standardní 40 hodinové týdenní pracovní době. Jestliže jste již odpracoval 1115 hodin, došlo k porušení zákona, jehož důsledkem je (pokud byly splněny další náležitosti - den nástupu do práce, druh práce, místo výkonu práce) automatický vznik pracovního poměru na dobu určitou do 31.12, protože na dohodu se hledí jako na písemnou pracovní smlouvu.
Na Vašem uvážlivém rozhodnutí ponechám, jak tuto záležitost vykomunikovat se zaměstnavatelem, zvláště pokud máte zájem pokračovat v práci pro něho i po Novém roce. Nyní však do 31.12. mezi Vámi trvá pracovní poměr na dobu určitou, vzniklý faktickou cestou porušení omezení rozsahu pracovní doby DPČ.
S pozdravem
Jan Petr Kosinka
Občanská poradna Společnou cestou