Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Fixní plat
Otázka
Pracuji v nepřetržitém provozu 12.hod.směny tudíž ranní a noční so-ne+ svátky,zaměstnavatel nám stanovil čistou mzdu na 11000 Kč.(tzv.fixní plat) Neplatí přesčasy,ani svátky ani příplatky za noční či odpolední směny nedostáváme žádné osobní ohodnocení ,žádné prémie,jen plat 11 tisíc. Některé měsíce máme přesčasy i 40 hod,také nezaplacené.Při čerpání dovolené kolegů musíme zaskakovat což znamená i 200 hod.měsíčně.Při dotazu na mzdovou účetní ohledně našich nároků na příplatky nám zdělila zda si uvědomujeme, že takovým dotazem si způsobíme jen to, že nás majitel propustí.Mám pocit že jsem se ocitla v otrokářské společnosti, bez práva se bránit. Prosím o radu.
Odpověď
Vážená paní,
přestože to výslovně nepíšete, předpokládám, že máte pracovní smlouvu, tedy řádný pracovní poměr (nikoliv tedy např. dohodu o provedení práce, případně zcela "bez papírů").
Pokud to tak je, tak se zaměstnavatel dopouští masivního porušování právních předpisů. Otázkou ovšem je, jak postupovat, abyste dosáhla nápravy situace a nepřitížila si jiným způsobem.
Jestliže nechce zaměstnavatel přistoupit na nápravu dobrovolně, právně vzato byste se mohla obrátit na Státní úřad inspekce práce a podat podnět ke kontrole (a zároveň požádat o diskrétnost ohledně identity Vaší osoby). Nevýhodou tohoto postupu je zdlouhavost, hrozba indiskrece ze strany těchto úřadu (prozrazení Vaší identity zaměstnavateli, což by se ale stát nemělo) a zejména případná sankce vůči zaměstnavateli by spočívala pouze v pokutě a případně nápravě do budoucna. Dosud nezaplacené části Vaší mzdy (viz níže) by Vám automaticky zaplaceny nebyly. Ty by bylo třeba požadovat v rámci pracovně právního sporu, kde je vždy lepší nechat se zastoupit advokátem (nejlépe takového, který se specializuje na pracovní právo). Co se týká Vašich mzdových nároků, je třeba vyjít z toho, že Vaše mzda v současnosti nedosahuje ani úrovně minimální mzdy (která od 1. 1. 2018 činí 12 200 Kč za měsíc při stanoveném pracovním týdnu což 40, resp. při dvousměnném provozu 38,75 hodiny a při třísměnném 37,5 hodin). To je ovšem pouze minimální mzda, která se vztahuje pouze na nejméně kvalifikované práce. Vedle toho však zákoník práce garantuje ještě tzv. zaručenou mzdu, což je minimální mzdový tarif pro konkrétní druh práce dle její obtížnosti. Konkrétní práce se zařazuje do příslušné skupiny (celkem 8) dle obtížnosti nejnáročnější činnosti, kterou daný pracovník fakticky vykonává (nikoliv tedy, co má napsáno ve smlouvě). Příklady zařazení prací dle obtížnosti viz zde: http://www.sg-soft.cz/zzz_popisy/zzz_f/skupiny_praci.htm
Vedle této zaručené mzdy máte podle zákoníku práce nárok ještě minimálně na následující příplatky:
a) noční práci + 20% mzdy - viz § 125 zák. práce
b) práci ve svátky - 200% mzdy, nebo 100% + odpovídající doba volna, viz § 115 zák. práce.
c) v sobotu a neděli + 25% - viz § 126 zák. práce
d) přesčasy - 100% základní mzdy + 25% příplatek (§ 114 zák. práce) nebo odpovídající volno, pokud není výše základní mzdy stanovena již s ohledem na případnou práci přesčas, viz § 114 odst. 3 zák. práce (takto lze však sjednat maximálně 150 hodin za rok).
e) případně ve stíženém pracovním prostředí - +10% viz § 117 zák. práce (definice stíženého pracovního prostředí viz, zde:
f) Je možné, že by Vám - dle konkrétní situace - mohly náležet i další příplatky (za vedení - § 124 zák. práce, zvláštní příplatek - § 129 zák. práce, příplatek za rozdělenou směnu - § 130 zák. práce apod.).
Toto vše jsou nároky, které Vám plynou ze zákona a jestliže jste práci již odpracovala, potom je zaměstnavatel ve vztahu k Vám dlužníkem již nyní bez dalšího.
Pokud zaměstnavatel neplnil svoje povinnosti ohledně vyplácení mzdy, potom máte nárok ještě na úroky z prodlení (mzda je splatná vždy nejpozději během následujícího měsíce), které činí 8,5%. Dále můžete mít případně nárok i na náhradu škody (pokud nevyplacením mzdy nějaká vznikla).
Když to nyní shrnu, prakticky připadají v úvahu tři možné postupy:
1. Pokus o dohodu se zaměstnavatelem a smírné zlepšení Vašich mzdových podmínek, případně ve spojení s dalšími zaměstnanci (kolektivní vyjednávání, odbory apod.), rizikem tohoto postupu ovšem je, že zaměstnavatel nemusí na dohodu přistoupit, a nad to se může připravit na Vaše případné další důraznější kroky nebo se pokusit Vás zbavit.
2. Další možností je pokusit se obrátit na Státní úřad inspekce práce s tím, že tento postup automaticky neřeší zaměstnavatelem dosud zadržované části mzdy. Byť by Vás úřad vedl anonymně, může se stát, že zaměstnavatel z dalších okolností usoudí, kdo podal na něj stížnost, což by mohlo vést k jeho následným negativním jednáním z jeho strany vůči Vaší osobě.
3. Třetí možností je soudní žaloba, přičemž doporučuji v tomto případě ji podat prostřednictvím advokáta. Rizikem je sice možná zdlouhavost, nicméně ani případné Vaše propuštění ze zaměstnání by nemuselo být v tomto případě problémem. Jestliže zvolíte tuto možnost je velmi důležité tzv. unést důkazní břemeno, tedy prokázat svá tvrzení, tedy prakticky, že jste vykonávala konkrétní druh práce po tvrzenou dobu. Nejlepší by samozřejmě bylo, pokud by Vás takto postupovalo více zaměstnanců a mohli byste si svá tvrzení dosvědčit. Samozřejmě bylo by možné využít i další důkazy (jako např. různé výkazy, plány směn apod., které velmi doporučuji si případně uschovat).
4. Ukončit pracovní poměr a najít si jinou práci.
Na závěr ještě doplním, že všechny postupy by bylo možné kombinovat, konkrétní postup bych však doporučoval probrat se specializovaným advokátem.
S pozdravem Jan Petr Kosinka