Renta

Dotaz ze dne 14. 2. 2018 17:50.

Otázka

Dobrý den. Byla mi přiznána nemoc z povolání. Byla jsem rok na nemocenské a po návratu do práce mě zaměstnavatel přeřadil na jinou pozici. Byla to pozice nově zřízena pro mě s tím, že mi zákonné odstupné nedá. Choval se arogantně a nebyla s ním žádná možná domluva, vyhrožoval. Lékař to schválil s tím, že to mám zkusit a dal mi zkrácený úvazek. Vzhledem k problémům i tuto práci jsem dělat nemohla a nastoupila jsem opět na nemocenskou. Jsem již po operaci a zvažuji výpověď. Chci se zeptat, zda mi bude krácena renta z důvodu mé vlastní výpovědi? To je pro mě důležité. Odstupné jistě nedostanu žádné, ale za ty psychické problémy a ponižování mi to nestojí. Usilovně si hledám práci, ale kdybych zůstala na chvíli v evidenci ůřadu práce, jak se mi bude vyplácet renta? Plat mi zaměstnavatel snížil na 9000 Kč, při lékařem potvrzeném zkráceném úvazku. Uřad práce tedy bude odečítat těch 9000 Kč nebo minimální mzdu (12200 Kč) z průměrného výdělku? Moc děkuji za odpověď

Odpověď

Vážená paní,

funkcí renty (tj. náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti) z důvodu nemoci z povolání je vyrovnat ztrátu na výdělku, kterou jste utrpěla v důsledku nemoci z povolání. V praxi by měla činit rozdíl mezi průměrným výdělkem před vznikem nemoci z povolání (resp. v situaci, kdy by k nemoci z povolání nedošlo) a reálnou situací (po vzniku nemoci s povolání).

Pokud byste byla vedena na Úřadu práce, dopadá na Vaši situaci ustanovení § 271b odst. 3 zákoníku práce: "Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity podle odstavce 1 přísluší i zaměstnanci, který je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání; za výdělek po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání se považuje výdělek ve výši minimální mzdy. Pobíral-li zaměstnanec před tím, než se stal uchazečem o zaměstnání, náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, přísluší mu tato náhrada v takové výši, ve které mu na ni vzniklo právo za trvání pracovního poměru nebo právních vztahů založených dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr".

Z výše uvedeného vyplývá, že by se výše renty neměla měnit ani po dobu, kdy byste byla vedena v evidenci uchazečů na Úřadu práce a důvod ukončení zaměstnání by neměl mít na její výši vliv. Důvod skončení pracovního poměru (výpovědí z Vaší strany) ovšem způsobí ztrátu nároku na odstupné a může vést k nižší podpoře v nezaměstnanosti (je-li pracovní poměr ukončen zaměstnancem bez vážného důvodu).

Uchazeč o zaměstnání, který před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, má nárok na podporu v nezaměstnanosti jen ve výši 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu (tedy na sníženou výměru podpory v nezaměstnanosti, a to první 2 měsíce o 20 %, další 2 měsíce o 5 %), přičemž opak, tedy vážné důvody ukončení zaměstnání jsou specifikovány v ust. § 5 písm. a) zákona o zaměstnanosti:

1. nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let,

2. nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost)3a), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,

3. docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte,

4. místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera, 5. okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnancem podle § 56 zákoníku práce, 6. zdravotních důvodech, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s Úřadem práce - krajskou pobočkou Úřadu práce a pobočkou Úřadu práce pro hlavní město Prahu (dále jen „krajská pobočka Úřadu práce“) při zprostředkování zaměstnání, nebo 7. jiných vážných osobních důvodech, například etických, mravních či náboženských, nebo důvodech hodných zvláštního zřetele,

Vedle nich je pochopitelně uznáváno i rozvázání pracovního poměru dohodou z organizačních důvodů nebo zdravotních důvodů na straně zaměstnance. Doporučoval bych Vám proto - pokud chcete ukončit pracovní poměr, ať už výpovědí nebo dohodou - učinit tak výslovně ze zdravotních důvodů (k tomu je ovšem třeba potvrzení od lékaře), nebo pro některý z výše uvedených důvodů pod body 1 - 7.

V případě, že byste nastoupila (během podpůrčí doby nebo po jejím skončení) do nějakého zaměstnání, výše renty by měla odpovídat opět rozdílu mezi mzdou, kterou byste dosahovala ve svém původním zaměstnání (zvýšenou o valorizace) a mzdou v tomto novém zaměstnání. V případě, že byste z Úřadu práce do žádného zaměstnání nenastoupila (při tom je ovšem třeba zohlednit předpoklad, že se přiměřeně snažíte si nějakou vhodnou - s ohledem na aktuální zdravotní stav - práci získat), výpočet mzdy by odpovídal rozdílu mezi Vaší mzdou, kterou byste dosahovala v případě trvání původního zaměstnání, a minimální mzdou.

Jinými slovy, pokud není žádné další zaměstnání po vzniku nemoci z povolání, která by se pro účely výpočtu výše renty dala použít, započítává se fiktivně minimální mzda, stanovená příslušnými právními předpisy. Od 1.1.2018 činí 12 200 Kč. Výše renty podléhá rovněž valorizacím dle příslušných podzákonných právních předpisů.

Dokud byste tedy pobírala na Úřadu práce podporu v nezaměstnanosti, tak byste vedle renty měla ještě příjem z podpory v nezaměstnanosti. Po skončení podpůrčí doby byste měla možnost pobírat pouze rentu v původní výši (případně zvýšenou o valorizace).

Jestliže byste využila další možnosti a našla si s ohledem na Váš zdravotní stav a možnosti pracovat a dosahovat příjmů další zaměstnání, potom by se mohla renta snížit nebo nárok na ni by mohl zaniknout, avšak pouze v případě, že byste příjmu dosahovala bez zvýšeného pracovního úsilí vzhledem ke zdravotnímu stavu.

Na závěr je ještě třeba poznamenat, že v případě, že byste v budoucnu získala invalidní důchod, tak potom by se od původní mzdy (opět případně zvýšené o valorizace) odečítal i tento důchod.

Pokud byste potřebovala některé informace upřesnit, je možné se na nás opět obrátit.

S přáním všeho dobrého

Jan Petr Kosinka

Souhlasím se vším