Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Renta
Otázka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám uznanou nemoc z povolání neprošla jsem závodním lékařem. Takže ukončení pracovního poměru 12 měsíční odstupné. Jak je to s rentou před nemocenskou jsem měla 19500 Kč čistého jak zažádat a kde a na kolik mám nárok děkuji moc za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
renta, nebo-li náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, náleží zaměstnanci v situaci, kdy příjmy dosahované díky nemoci z povolání jsou nižší než před vznikem nemoci z povolání. Podle § 271b zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.) přísluší náhrada "ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody (tj. 19 500 Kč ve Vašem případě) a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání s připočtením případného invalidního důchodu pobíraného z téhož důvodu. Ke snížení invalidního důchodu pro souběh s jiným důchodem podle právních předpisů o důchodovém pojištění, ani k výdělku zaměstnance, kterého dosáhl zvýšeným pracovním úsilím, se nepřihlíží."
Pokud byste po ukončení pracovního poměru nepřešla do nové práce a evidovala se u úřadu práce, pak se za výdělek po zjištění nemoci z povolání považuje výdělek ve výši minimální mzdy (tj. nyní 12 200 Kč). Pokud byste však náhradu pobírala ještě před evidencí u úřadu práce, pak by během evidence u ÚP byla náhrada ve stejné výši, jako před evidencí.
Z výše uvedeného vyplývá, že Vaše příjmy po zjištění nemoci z povolání by v součtu měly dosahovat 19 500 Kč (nicméně reálně jich dosahovat v různých situacích nemusíte, právě například v době evidence u úřadu práce, neboť příjem v podobě minimální mzdy je jen hypotetický).
Náhrada škody, tj. renta, se uplatňuje u zaměstnavatele, u něhož jste pracovala před zjištěním nemoci z povolání a u něhož byly takové podmínky, za nichž daná nemoc z povolání vzniká. Doporučujeme tedy písemně zaměstnavatele vyzvat k náhradě za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti a doložit aktuální příjmy. Zaměstnavatel následně situaci řeší s pojišťovnou, která Vás pravděpodobně bude kontaktovat.
Problematika renty je poměrně složitá, doporučuji si přečíst zejména §271b zákoníku práce (viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-262#cast11). V případě potřeby je možné informace doplnit i telefonicky nebo při osobní návštěvě naší nebo jiné občanské poradny.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cestou