Práce

Dotaz ze dne 1. 4. 2018 17:48.

Otázka

Dobrý den chci se zeptat je to má první krádež V práci v mastně když přišel zákazník tak sem ho iblouzila tím způsobem ze sem zboží které chtěl nenamarkovala a tím sem si peníze i ponechala Ředitel na to přišel díky tomu ze chybělo v invtenrure Nemá přesný důkaz ze sem ale peníze brala Jelikož mi řekl ze podávat se mi nepřiznam bude to řešit jinak Já dostala strach.vse sem přiznala a podepsalu mu i papír o svých činech Tet po me chce zaplatit 114 000 .- Já ale tuto částku nevzala Jak se muži tet bránit

Odpověď

Dobrý den,

bohužel ve svém dotaze neuvádíte, zda jste podepsala dohodu o hmotné odpovědnosti (správně dohodu o odpovědnosti za svěřené hodnoty) či nikoli, případně zda jste ji podepsali všichni zaměstnanci. Pokud byste ji neměla podepsanou, je na zaměstnavateli, aby prokázal, že vznikla škoda, v jaké výši a kdo je za její vznik odpovědný. K tomu by mu mohl pomoci Vámi podepsaný "papír", kde se doznáváte k odcizení peněz. Pokud jste se ale doznala k něčemu, co jste neudělala, bude to složitá situace. Jednak bychom Vám doporučovali napsat a doporučeně zaměstnavateli zaslat, že jste "papír" podepsala ve strachu a že ve skutečnosti odpovídáte jen za škodu X Kč. Dále by bylo dobré mít připravené důkazy svědčící o tom, že jste některé činy neprovedla, což může být složité (např. že ten den jste v práci nebyla apod.).

Pokud jste dohodu o hmotné odpovědnosti podepsala, je pak na Vás, abyste prokázala, že jste škodu nezavinila, nebo alespoň ne v takovém rozsahu. A zde opět je třeba obstarat si důkazy a argumenty, proč zrovna Vy za škodu neodpovídáte.

Zaměstnavatel by Vám měl prokázat, že ke škodě došlo a v jaké výši - což pravděpodobně splnil inventurou a jejím výsledkem.Nicméně by měl i doložit že zboží v obchodě(nebo ve skladu apod.) bylo.

Zaměstnavatel nesmí sám od sebe začít strhávat náhradu škody z Vaší mzdy, ledaže byste se na tom písemně dohodli. Pokud by tak chtěl srážet škodu ze mzdy, potřebuje buď Váš souhlas nebo rozhodnutí soudu. Dojde-li věc až k soudu, zaměstnavatel bude muset prokázat vznik škody a pak dle toho, zda jste podepsala dohodu o hmotné odpovědnosti či nikoli, případně i že za ni odpovídáte zrovna Vy.

Dalším aspektem Vaší situace je trestněprávní odpovědnost. Pokud jste odcizila, resp. zpronevěřila finanční prostředky přesahující 5000 Kč, pak může jít o trestný čin. Zaměstnavatel může podat trestní oznámení a v následném trestním řízení se bude zjišťovat, zda k činu došlo, kdo je za něj zodpovědný a k jaké škodě došlo.

Na závěr bych doporučila, pokud jste finanční prostředky odcizila, pokusit se se zaměstnavatelem dohodnout na úhradě škody, ale skutečné škody Vámi zaviněné. Jelikož jde o poměrně složitou problematiku, doporučovala bych navštívit naši nebo jinou občanskou poradnu osobně i s potřebnými dokumenty, případně využít služeb advokáta.

S pozdravem

Kateřina Čočková

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším