Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Renta
Otázka
Dobrý den chtěla bych se zeptat pobiram rentu od bejvalymu zaměstnavatele, chtěla bych jít na OSVČ pojišťovna která mi rentu vyplácí mi udělila že můžu být OSVČ a že rentu mi bude vyplácet po daních,chtěla jsem se zeptat kolik si jako OSVČ muži vydělat když má tento činí 6000kc čistého měsíčně.Dekuji s pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
pokud píšete, že pobíráte rentu, patrně tím myslíte tzv. náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti - k ní si přivydělávat můžete. Skutečnou otázkou pak ale je, zda tato renta bude vyplácena i pokud si budete přivydělávat.
Náhrada za ztrátu na výdělku má kompenzovat zdravotní omezení zaměstnance, který si již nemůže najít zaměstnání s takovou mzdou, kterou by býval dosahoval, kdyby u bývalého zaměstnavatele neutrpěl pracovní úraz nebo neonemocněl nemocí z povolání. Renta se vyplácí ve výši průměrného výdělku (konkrétního zaměstnance), příp. s odečtením invalidního důchodu pobíraného v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.
Prakticky: Vaše průměrná mzda bývala (a byla by i teď) 20.000 Kč. Po pracovním úrazu ale již na dané pozici pracovat nemůžete - seženete pouze zaměstnání, ve kterém budete pobírat mzdu 11.000 Kč. Pak by renta měla být vyplácena ve výši 9.000 Kč (aby dorovnala Váš příjem). Pokud ve stejné situaci budete pobírat invalidní důchod ve výši 6.500 Kč, renta bude vyplácena ve výši 2.500 Kč (11.000 + 6.500 + 2.500 = 20.000 Kč).
Zákoník práce (viz § 271b) hovoří o tom, že výdělek se nezapočítává (resp. vyplácená renta se o něj nesnižuje) v případě, kdy jej zaměstnanec dosahuje tzv. zvýšeným pracovním úsilím. Znamenalo by to, že zdravotní omezení je takové, že se ani nedá očekávat, že osoba ještě bude moci a bude pracovat, nicméně tato osoba se "překonává", čerpá více tělesných i duševních sil nad poměry obvyklé a pracuje. Vyplácená renta by se o takový přivýdělek snižovat neměla. Bude ale třeba komunikovat s pojišťovnou, která rentu vyplácí a dokládat, že jde právě o tento případ - dobré by bylo obstarat si vyjádření lékaře.
Nerozumím tomu, že pojišťovna bude vyplácet rentu "po daních". Možná tím bylo myšleno, že pojišťovna bude počítat s čistým výdělkem, kterého dosáhnete jako OSVČ a který bude znám až po podání daňového přiznání. Pojišťovna pak bude porovnávat výdělek s původní mzdou dosahovanou před pracovním úrazem nebo nemocí z povolání (jak jsem psala výše).
V případě dalších nebo doplňujících dotazů se na nás můžete opět obrátit.
S pozdravem
Markéta Vávrová Občanská poradna Společnou cestou