Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Odebrání skříňky pro úschovu osobních věcí
Otázka
Dobrý den, zaměstnavatel mi oznámil písemnou formou, že během měsíce května si mám vyklidit skříňku na šatně. Z důvodu nákupu nových. Na tom by nic nebylo ,kdyby zaměstnavatel nenapsal do emailu, že po dobu výběrového řízení a samotného dodání což je hrubým odhadem měsíc, budu bez skříňky. Má na to z hlediska zákoníku práce nárok? Kam si dám osobni věci, jelikož v práci se musí nosit uniforma, tím pádem se musíme prevlekat. Informuji že nás je na šatně přibližně 35 a pracujeme jako turnusový zaměstnanci. Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
§ 226 zákoníku práce stanoví, že zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnou úschovu svršků a osobních předmětů, které zaměstnanci obvykle nosí do zaměstnání. Zákon však nikde neupravuje, jakou konkrétní formou to má zaměstnavatel provést, z čehož plyne, že ve skutečnosti nemusí skříňku svým zaměstnavatelům poskytovat vůbec. Pokud zaměstnavatel bezpečnou úschovu nezajistí a zvláštní místo neurčí, mohou zaměstnanci odkládat své věci na místo, kam se obvykle ukládají. To může být věšák, opěradlo židle nebo neuzamykatelná skříň. Potom zaměstnavatel odpovídá za škodu na věcech zaměstnance, které se do zaměstnání obvykle nosí, a to bez omezení její výše. U věcí, které se do zaměstnání obvykle nenosí je výše odpovědnosti zaměstnavatele omezena výší 10 000 Kč (pokud tyto věci zaměstnavatel výslovně nepřevzal do úschovy nebo jejich poškození nezpůsobil jeho zaměstnanec - musí být zjištěn).
Když to shrnu, tak pokud zaměstnavatel neurčí jiné místo (nedá k dispozici jiné bezpečné místo), můžete si svoje věci odkládat v šatně a pokud dojde ke škodě, zaměstnavatel odpovídá za její vznik podle výše uvedených principů. Uplatnit svůj případný nárok u zaměstnavatele však musíte do 15 dní ode dne, kdy se o vzniku škody dozvíte, jinak nárok ztrácíte. Zaměstnavatel by se mohl odpovědnosti zprostit jen v tom případě, že by prokázal, že Vám poskytl jiné bezpečné místo a Vy jste této možnosti nevyužil a v důsledku toho došlo ke vzniku škody.
S pozdravem Jan Petr Kosinka