narok na dovolenou

Dotaz ze dne 28. 5. 2018 16:02.

Otázka

Dobry den.nastoupila jsem na ZS jako ucitelka 8.1.2018 ,mam smlouvu do 2020.Kdy mam podat vypoved,abych neprisla o prazdninove platy a potrebuju nastoupit do nove prace prvni tyden v zari? Diky

Odpověď

Dobrý den,

pokud jde o skončení jednoho a začátek dalšího pracovního poměru - výpovědní doba je ze zákona dvouměsíční a běží od prvního kalendářního měsíce po doručení výpovědi - jinými slovy, pokud potřebujete, aby pracovní poměr skončil ke konci srpna, je třeba výpověď doručit zaměstnavateli do konce června. Výpověď musí být písemná - nejlepší způsob je asi předání osobně zaměstnavateli s tím, že Vám na kopii potvrdí převzetí.

Otázku jste ale nazvala "nárok na dovolenou" a vzhledem k tomu, že pracujete ve školství, kde se dovolená vybírá během letních prázdnin, ještě se budu věnovat i Vaší dovolené. Dovolená pedagogických pracovníků činí 8 týdnů v kalendářním roce (tedy dovolená za kalendářní rok). Pokud ale zaměstnanec nepracuje pro zaměstnavatele celý kalendářní rok, vznikne mu nárok na tzv. poměrnou část. Předpokládám, že základní podmínku (pracovat pro tohoto zaměstnavatele alespoň 60 kalendářních dnů), máte splněnou. Poměrná část dovolené se pak vypočítá tak, že za každý celý jeden měsíc trvání pracovního poměru náleží 1/12 dovolené za kalendářní rok. Pokud máte "plný" úvazek a pracujete každý pracovní den (od pondělí do pátku), je 1/12 roční dovolené 3,33 dny. Pokud by Vám pracovní poměr končil 31.8., budete mít u stávajícího zaměstnavatele, pokud správně počítám (a na základě informací z Vašeho dotazu), nárok na 23,33 dny dovolené (3,33*7).

Doporučuji se domluvit u stávajícího zaměstnavatele, jakým způsobem budete dovolenou čerpat. Je evidentní, že nebudete moci být na dovolené celé letní prázdniny. Zaměstnavatel to může "vyřešit" několika způsoby:

- tu část prázdnin, kterou nebudete čerpat dovolenou, budete chodit do zaměstnání a pracovat - samozřejmě s nárokem na mzdu

- tu část prázdnin, po kterou nebudete čerpat dovolenou, budete připravena nastoupit do zaměstnání, ale zaměstnavatel pro Vás práci mít nebude, tak budete tzv. "na překážkách", kdy je vyplácena náhrada mzdy ve výši průměrné mzdy (§ 208 zákoníku práce)

- na tu část prázdnin, kdy nebudete čerpat dovolenou, se dohodnete, že čerpáte neplacené volno - takovou dohodu doporučuji uzavřít písemnou

- zaměstnavatel Vám nařídí čerpání celé dovolené (tedy 8 týdnů), ale při skončení pracovního poměru po Vás bude chtít uhradit náhradu mzdy (§ 222 odst. 4 zákoníku práce)

Jak vidíte, jde o poměrně složitou záležitost. Pokud byste potřebovala, můžete se na nás opět obrátit.

S pozdravem

Markéta Vávrová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším