Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Pracovní smlouva
Otázka
Dobrý den,
ráda bych se informovala o legálnosti postupu mého zaměstnavatele. Jsem matkou na RD, již přes rok si chodím přivydělávat do svého původního zaměstnání, kde mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou, nyní pracuji na DPČ. Ovšem měsíčně mám odpracováno i přes 130 hodin, zaměstnavatel mi vše proplácí, až na příplatky za přesčas. Na internetu jsem se dozvěděla, že mi tyto příplatky k této směny nenáleží, chci se tudíž zeptat, zda by bylo možno mít jinou smlouvu, pro mě výhodnější, abych o tyto příplatky nepřišla? Například práce na zkrácený úvazek? Ovšem nevím, zda je to možné, když již mám smlouvu na neurčito...
Děkuji
Odpověď
Vážená paní,
předně je třeba uvést, že na DPČ je možné odpracovat maximálně 20 hodin týdně, případně i více, avšak v průměru po dobu trvání pracovního vztahu (případně za období 52 týdnů) nesmí překročit týdenní pracovní doba 20 hodin týdně. Pokud odpracujete 130 hodin měsíčně, pak byste v průměru jeden měsíc neměla pracovat. Pokud tomu tak není, je možné, že zaměstnavatel porušuje pracovněprávní předpisy.
Na problematiku pracovní doby včetně práce přesčas a příplatků se u DPČ nevztahuje obecná úprava zákoníku práce. Proto problematika práce přesčas by se měla řídit samotnou smlouvou. Máte-li stanovenu pracovní dobu a vykonáváte-li práci déle než je daná směna, pak by se mělo jednat o práci přesčas, která musí být proplacena. Nárok na příplatek za práci přesčas však máte pouze v případě, je-li to sjednáno ve smlouvě.
V dotaze se ptáte, na základě jaké dohody je výhodné pracovat během rodičovské dovolené, abyste o příplatek za práci přesčas nepřišla. Můžete např. nadále pracovat na DPČ, ale mít v ní sjednán příplatek za práci přesčas včetně definice, co se rozumí prací přesčas apod. Rovněž můžete ukončit rodičovskou dovolenou a nadále pracovat na základě pracovní smlouvy ve zkráceném úvazku (bude-li zaměstnavatel souhlasit). Zde je ale třeba upozornit na to, že u zaměstnanců s kratší pracovní dobou je prací přesčas práce přesahující stanovenou týdenní pracovní dobu (obecně 40 hodin týdně) a příplatek tak náleží až za hodiny přesahující stanovenou týdenní pracovní dobu.
S pozdravem
Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cesto