Nevrácení zápočtového listu z předešlého zaměstnání

Dotaz ze dne 22. 6. 2018 15:46.

Otázka

Dobrý den. Můj současný zaměstnavatel , mi nechce vrátit zápočtový list z předešlého zaměstnání. Já jsem si ale našel jiného zaměstnavatele , ale ten požaduje, abych mu ukázal i zápočtové listy z předešlých zaměstnání, pro ověření pravdivosti životopisu. Prozatím jsem v žádném zákoně nenašel důvod proč mi ho nechce vrátit a zadržuje mi tak osobní dokument. Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den!

Vážený pane,

pokud se jedná o ZL (legální název: "Potvrzení o zaměstnání") od předchozího zaměstnavatele, nikoliv od současného, u něhož chcete skončit, potom zákoník práce nikde nestanoví povinnost zaměstnavatele tento dokument vydat. V Potvrzení o zaměstnání jsou uvedeny povinné informace, které je nový zaměstnavatel povinen zjišťovat a mít doložené (např. sledované doby, exekuce). Zpravidla tak nový zaměstnavatel uchovává originál Potvrzení, který je součástí osobního spisu a lze na to nahlížet tak, že je jeho vlastnictvím (tím, že jste mu jej předal). Zároveň ale platí, že pokud na Vás zaměstnavatel vede osobní spis (což ovšem není jeho povinností), potom máte podle § 312 odst. 3 zákoníku práce právo nahlížet do svého osobního spisu, činit si z něho výpisky a pořizovat si stejnopisy dokladů v něm obsažených, a to na náklady zaměstnavatele.

Otázkou proto je, zda zaměstnavatel vůbec tímto ZL z předchozího Vašeho zaměstnání disponuje (pokud jej např. po Vašem nástupu nezničil); jen v takovém případě jej může vydat. Má-li jej založený ve spise, máte právo si pořídit jeho kopii. Tolik z hlediska pracovněprávních předpisů.

Další rovina však je občanskoprávní, a zde je nepochybné, že zaměstnavatel by se měl řídit minimálně zásadou neminem laedere (nikomu neškodit), v opačném případě by odpovídal za vzniklou škodu.

Další rozměr získává věc aplikací nově schvalovaných norem transponujících evropskou legislativu o ochraně osobních údajů.

Bohužel v současnosti je situace poměrně nepřehledná a nepodařilo se mi nalézt spolehlivou judikatura, která by řešila obdobný případ.

Mohu proto vyjádřit pouze osobní právní názor, že soudní cestou (nejlépe ve spolupráci s advokátem) by pravděpodobně bylo možné vymoci na zaměstnavateli vrácení takového dokumentu (případně jeho kopie), ovšem za předpokladu, že je toho zaměstnavatel schopen (pokud dokument již zničil, nelze po něm požadovat nemožné plnění). Přitom se zdá, že žádný právní předpis zaměstnavateli zničení ZL od předchozího zaměstnavatele nezakazuje ani mu nepřikazuje jej po skončení pracovního poměru zaměstnanci vydat spolu se zápočtovým listem z ukončovaného zaměstnání.

Případný nárok na náhradu škody by se proto mohl vztahovat pouze na situaci, kdy by Vám zaměstnavatel odmítl zpřístupnit tento dokument obsažený ve Vášem osobním spise (pokud jej vede), a v důsledku toho Vás nový zaměstnavatel odmítl přijmout do zaměstnání. Škodou, resp. ušlým ziskem, by potom byl rozdíl mezi mzdou dosahovanou v současném a v potenciálním zaměstnání.

Rovněž je možné se obrátit na Státní úřad inspekce práce, který může v případě zjištění pochybení zaměstnavatele uložit mu pokutu.

Pokud by současný zaměstnavatel odmítal ZL z předchozího zaměstnání či jeho kopii vydat, je otázkou, zda by nebylo rychlejším a efektivnějším řešením pokusit se oslovit tohoto předchozího zaměstnavatele a požádat jej o vydání kopie zápočtového listu.

S pozdravem Jan Petr Kosinka

Souhlasím se vším