Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Dotaz na vypálení pásku
Otázka
Přeji vám krásný den.
Mám pracovní poměr uzavřen na DPP a výplatu dostávám měsíčně na účet, taktéž mám podepsané "růžové prohlášení" na úlevu na dani. Již párkrát se mi stalo, že mi výplata neseděla dle odpracovaných hodin nebo tam byla jiná hodinová sazba. Můj dotaz zní, zda je zaměstnavatel povinen vydávat výplatní pásku i ke smlouvě na DPP a to automaticky ke každé výplatě? Pokud tak neučiní, jaké konat výkony na dosažení spravedlnosti?
S pozdravem
Odpověď
I já Vám přeji krásný den!
U dohod konaných mimo pracovní poměr, včetně DPP, platí podle § 144 zákoníku práce, že "jestliže se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodnou o splatnosti a výplatě jinak, platí pro splatnost a výplatu odměny z dohody, odměny za pracovní pohotovost a náhrady mzdy nebo platu obdobně § 141, 142 a 143." Jestliže tedy text dohody o provedení práce neobsahuje odlišné ustanovení (což je potřeba ověřit!), potom platí pro povinnost zaměstnavatele v dané věci ustanovení § 142 odst. 5: "Při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl."
Pokud tak neučiní, jedná se o porušení pracovních předpisů a zaměstnanec má jednak právo se obrátit na oblastní inspektorát práce se stížnostní na daného zaměstnavatele, jednak vypovědět DPP (s 15 denní výpovědní dobou), případně i okamžitě zrušit DPP v případě, že by zaměstnavatel nevyplatil odměnu nebo její část do měsíce po splatnosti (ale tento postup je u DPP paradoxně složitější, než podání výpovědi a proto - pokud byste chtěl zvolit toto řešení - doporučuji spíše předchozí variantu - navíc okamžité zrušení lze využít pouze tehdy, je-li v DPP sjednáno).
Je rovněž možné vyžadovat vydání výplatní pásky či jiného způsobu vyúčtování odměny soudní cestou. V tomto posledním případě je však třeba zvážit, zda náklady na případné soudní výlohy jsou adekvátní výsledku, který sledujete.
V každém případě doporučuji nejprve vyzvat zaměstnavatele k vydávání výplatní pásky a následně si ujasnit jednotlivé částky odměny a nesrovnalosti.
S pozdravem Jan Petr Kosinka