výpověď z pracovbího poměru bez vážného důvodu a krácení podpory

Dotaz ze dne 7. 12. 2018 21:23.

Otázka

Mohu prosím vědět, co jsou to vážné důvody etické (zákon o zaměstnanosti §5 písm.c). bod 7- v tomto případě se údajně podpora při výpovědi podané zaměstnancem nekrátí. Můžete prosím uvést příklad.

Odpověď

Dobrý den,

správně uvádíte, že § 5 zákona o zaměstnanosti uvádí "závažné důvody", pro které může dát zaměstnanec výpověď, aniž by mu byla krácena podpora v nezaměstnanosti od úřadu práce.

Co se týká příkladu, potom by takovým příkladem mohla být situace, kdy by se například řezník nebo degustátor piva či vína stal muslimem a podal by výpověď z toho důvodu, že víra zakazuje takovou práci vykonávat. Podobně by se to mohlo týkat vegetariána či bojovníka za "práva" zvířat, který by pracoval v masokombinátu, či Svědka Jehovova, který by musel podávat transfuzi krve. Dalšími příklady by mohlo být množství variabilních situací, kdy by zaměstnanec byl v rámci výkonu práce povinen konat něco, co lze alespoň obecně či za určitých okolností legitimně považovat za rozporné s etikou či svědomím dotyčné osoby.

Příklad Vám však zřejmě příliš nepomůže, protože nejde o abstraktně konstruovaný příklad, nýbrž jde o to, zda se v konkrétním (Vašem) případě jednalo o takový důvod výpovědi pracovní smlouvy dané zaměstnancem, aby jej případný soud za takový důvod hodný zvláštní ochrany z důvodů etických, mravních či náboženských uznal. Jde totiž o to, že zákon ani žádný právní předpis nikde neuvádí konkrétní výčet těchto situací a záleží vždy na právo aplikujícím orgánu (Úřadu práce, potažmo soudu), zda takový důvod akceptuje, či nikoliv. Navíc byste musela prokázat, že tento důvod byl skutečně důvod podání výpovědi. Není sice bezpodmínečně nutné, aby tento důvod byl v písemné výpovědi uveden, ale z důkazního hlediska je jeho absence přímo ve výpovědi velmi nevýhodná.

Pokud byste proto chtěla poradit konkrétně pro Váš případ, musela byste uvést, co bylo konkrétním důvodem pro podání výpovědi a jakým způsobem jste schopna toto prokázat. Potom bychom se mohli vyjádřit s určitou mírou pravděpodobnosti, zda by se mohlo či nemohlo jednat o zákonem chráněné důvody (podle §5 písm. c) bod 7 zákona o zaměstnanosti) a zda je šance jejich přítomnost prokázat, nebo nikoliv.

Případně můžete svůj dotaz upřesnit.

S pozdravem Jan Petr Kosinka

Souhlasím se vším